Výpověď podalo tři a půl tisíce lékařů, připojit se mají další

Odboráři ve zdravotnictví sčítají vysledky akce 'Děkujeme, odcházíme'. Výpověď zatím podle Lékařského odborového klubu podalo 3513 lékařů českých a moravských nemocnic. Výsledky kampaně prý ještě nejsou definitivní. Do Vánoc odboráři očekávají další stovky odchodů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel

Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel | Zdroj: ČTK

Postižených je 78 ze zhruba 200 nemocnic. Nejhorší je situace asi na Vysočině, kde podalo výpověď 80 procent lékařů, uvedl předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel v Poledních ozvěnách dne Radiožurnálu

„Skvělé číslo je z nemocnice na Bulovce, tam je jich asi 165. V dalších fakultních nemocnicích je to vesměs víc než 100 výpovědí, v Brně U svaté Anny je to dokonce 154. Nejsilněji zastoupený je kraj Vysočina, kde podalo výpověď přes 400 lékařů. Obrovsky silný je také Moravskoslezský kraj, kde odchází přes 500 lékařů,“ řekl Engel.

Číslo zatím není konečné, v řadě nemocnic výpovědi ještě sbírají. Navíc k výzvě 'Děkujeme odcházíme' se prý připojují ještě další nemocnice. Engel věří, že výpověď nakonec podepíší čtyři tisíce lékařů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dvacet minut Radiožurnálu – Roman Prymula; krize na Korejském poloostrově trvá; představení projektu Kánon filmu

Při dvouměsíční výpovědní lhůtě nepřijdou lékaři 1. března do práce. Hrozí, že se budou uzavírat některá oddělení, možná i celé nemocnice a péče se omezí na akutní. To přiznává i ředitel fakultní nemocnice v Hradci Králové Roman Prymula:

„Asi trochu ano, protože toto číslo skutečně není konečné. Bude záležet regionálně, jak situace vypadá. V tuhle chvíli se to výrazně liší. My jsme na 191 výpovědích, což je pro fakultní nemocnici číslo, které významně bude omezovat provoz. Pokud by nedošlo k dohodě, tak v březnu bude omezena dostupnost péče.“

Počkejte na reformy

V Česku je zhruba 16 tisíc nemocničních lékařů. Tomu, že skutečně odejdou například do zahraničí, ministr zdravotnictví Leoš Heger nevěří. Odhadl, že jich odejde jen kolem sedmi až osmi set. V pátek ministr lékaře vyzval, aby s výpovědí počkali a dali mu čas na nastartování reforem, které přesměrují peníze do platů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Sohlich

Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel ale nevěří, že reforma bude do roka. Navíc jde podle něj o dvě různé věci.

„Reforma není záležitost na týdny ani měsíce. Například v Nizozemsku trvala 16 let. My na ní samozřejmě chceme spolupracovat, ale už chceme být v té době zaplacení,“ řekl Engel. Peníze na platy lékařů jsou podle něj ve zdravotnickém systému.

Peníze v systému jsou

„I když je systém podhodnocen, peníze v něm jsou. Je tu špatná léková politika a tudy nám utíká čtyři a pět miliard ročně. Ušetřit se dá na snížení provozních nákladů zdravotních pojišťoven. Dá se také sáhnout na rezervní fondy pojišťoven, kde leží dalších 15 miliard a samozřejmě je potřeba přestat krást,“ zdůraznil Engel.

Podle předsedy Asociace českých a moravských nemocnic Eduarda Sohlicha nejde jen o platy, ale o velký tlak na řešení problémů ve zdravotnictví. „Dlouhodobě poukazujeme na neudržitelnou ekonomickou situaci v českých nemocnicích. Jde o chybu systému financování zdravotnictví,“ řekl Sohlich.

„Podporujeme požadavky na mzdová ohodnocení. Pouze spokojený lékař může kvalitně ošetřit pacienta. Nespokojený zdravotník je rizikem pro všechny,“ dodal předseda Asociace českých a moravských nemocnic.

Igor Maňour, Monika Rybáková, Veronika Sedláčková, Martina Spěváčková, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme