Svědek z kauzy Čapí hnízdo se svou žalobou neuspěl. Soud potvrdil jeho vyhazov z banky HSBC

Obvodní soud pro Prahu 1 dal ve sporu bankéře Filipa Koutného s jeho bývalým zaměstnavatelem bankou HSBC za pravdu bance. Koutný dostal po 23 letech výpověď, když se banka rozhodla reorganizovat svou pobočku. Bankéř ovšem tvrdí, že při tom jeho pozice nezanikla. Vyhazov navíc spojuje se svou výpovědí v kauze Čapí hnízdo. Podle čtvrtečního rozhodnutí soudu ale zaměstnavatel jednal v souladu se zákoníkem práce, když Koutného pozici zrušil.

Původní zpráva Praha (Aktualizováno: 16:10 2. 11. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bankéř Filip Koutný (vlevo) vchází do soudní síně.

Bankéř Filip Koutný (vlevo) vchází do soudní síně (archivní foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Dlouholetý vedoucí zaměstnanec banky dříve před soudem o Čapím hnízdě vypověděl, že v HSBC věděli o Babišových vlastnických vztazích k nově vznikající farmě. Koutný ani zástupce banky se na čtvrteční vyhlášení rozsudku nedostavili, přítomni byli pouze jejich právní zástupci. 

Stálo za výpovědí bankéře svědectví proti Babišovi? Soud projednává žalobu na finanční dům HSBC

Číst článek

Restruktualizace byla podle soudkyně Petry Blažkové přijata osobou oprávněnou a splnila formální náležitosti. „Pozice byla zrušena, nedošlo k jejímu obsazení jinou osobou, klientská práce byla přerozdělena mezi kolegy, odpadlo řízení na lokální úrovni dříve vykonávané žalobcem,“ vyjmenovala soudkyně s tím, že soud potvrdil, že se bankéř stal nadbytečným.

Dále soudkyně vyjmenovala několik událostí, kterými se Koutný snažil dokázat neplatnost výpovědi, například svědectví v kauze Čapí hnízdo. „Byť tyto okolnosti ve své samostatnosti můžou budit jisté podezření na žalobcem tvrzenou účelovost, ale jako takové nevedou k vyvrácení prokázané příčinné souvislosti mezi nadbytečností žalobce a rozhodnutím o organizační změně,“

Obhájkyně bývalého bankéře Nataša Randlová soudu ve středu doručila informaci, že na úterním jednání byl přítomen advokát Richard Schmidt, který je zaměstnancem advokátní kanceláře Bartončík a Bartončík. Ta zastupovala Andreje Babiše u soudu v kauze Čapí hnízdo. Chtěla tak dokázat souvislost vyhazovu se svědectvím Koutného.

„Pan žalobce k tomuto dával nějaké rozhovory do médií a sám tuto myšlenku rozvíjel. Z toho, že se přišel (Richard Schmidt – pozn. red.) podívat, neplyne vůbec nic,“ reagoval právní zástupce žalované společnosti Václav Žaloudek.

Úterní jednání

Předsedkyně soudního senátu Petra Blažková ukončila dokazování už v úterý, když zamítla výslechy několika svědků pro nadbytečnost i obsáhlé složky dokumentů, které předložila obhajoby banky, a přistoupila k závěrečným řečem.

Obhájkyně bývalého bankéře v ní uvedla, že i když byla Koutnému předána výpověď pro nadbytečnost, nesplnila banka podmínky zákoníku práce. Žádná část pracovní náplně totiž podle ní neodpadla.

Upozornila také na to, že bankovní dům věděl, co přesně vypověděl Koutný o Čapím hnízdě na policii. Jeho výslechu byl totiž přítomný právník. O něm byl bankéř přesvědčený, že zastupuje jeho, u soudu však advokát sdělil, že zastupoval banku HSBC. Po soudu proto požadovala, aby senát označil výpověď za neplatnou a nechal banku zaplatit náklady řízení.

‚Je to nevěrohodný svědek.‘ Babiš se snaží zpochybnit svědky v kauze Čapí hnízdo

Číst článek

Právní zástupce žalované společnosti jakoukoliv spojitost s kauzou Čapí hnízdo odmítl. Před soudem vyjádřil domněnku, že sázka bankéře na tuto spojitost byla jeho hlavní šance, jak nepravost výpovědi ustát.

HSBC podle něj pouze splnila svou občanskou povinnost, když zprostila bankéře Koutného mlčenlivosti, aby mohl vypovídat. Navíc prý nebyl jediný, kdo na policii vypovídal, ale další zaměstnanci výpověď nedostali. „Teze o tom, že by se banka mstila, je zcela v rozporu s logikou věci,“ řekl.

Samotný proces restrukturalizace společnosti pak byl podle Žaloudka dlouhodobý, koncepční proces, ke kterému existovaly i mezinárodní podklady od mateřské společnosti.

Zatímco ostatním zaměstnancům zaniklo pracovní místo až v první polovině roku 2021, Koutný byl jediným, který měl odejít ještě v roce 2020.

Babišův soud

Koutný svědčil před soudem už v kauze Čapí hnízdo. Finanční dům totiž poskytl vznikající farmě několikasetmilionový úvěr. Bankéř však byl jediným svědkem z HSBC, který tvrdil, že o Babišově zapojení v projektu všichni věděli.

„Finanční ředitelka Agrofertu Procházková (Petra – pozn. red.) opakovaně použila slova o tom, že je to srdeční záležitost pana generálního, takto titulovala pana Babiše,“ řekl u soudu Koutný.

Klíčový svědek o Čapím hnízdě: Šlo o srdeční záležitost pana generálního. Po výslechu jsem přišel o práci

Číst článek

Projekt označil bývalý bankéř za velmi kuriózní. „Jediným klientem Farmy Čapí hnízdo měly být firmy ze společnosti Agrofert, které byly dominantním zdrojem výnosů,“ přiblížil důvody, proč měla banka úvěr schválit.

S jeho výpovědí však nesouhlasil šéf hnutí ANO Andrej Babiš a označil tehdy svědka Koutného za nevěrohodného člověka. „Čtyři bankéři dnes potvrdili, že úvěr pro Čapí hnízdo, který byl garantován Agrofertem, proběhl standardně. Jenom jeden, který s tím neměl nic společného, má představy a své domněnky, které propaguje,“ řekl na chodbě soudu novinářům.

Vít Kubant, Marie Starostová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme