Vyřazení prezidentští kandidáti nevzdávají boj o Hrad, obrátí se na Nejvyšší správní soud

Další problémy provázejí přímou volbu prezidenta. O tom, zda bylo vyřazení některých kandidátů z boje o křeslo hlavy státu správné, rozhodne Nejvyšší správní soud. Obrátí se na něj Tomio Okamura i Vladimír Dlouhý. Jana Bobošíková zatím počká. Po úřednících ale chce, aby podpisy přepočítali.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší správní soud v Brně (Ilustrační foto)

Nejvyšší správní soud v Brně (Ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec | Zdroj: Český rozhlas

„Je zcela jasné a prokazatelné, že ministerstvo při kontrole podpisů fatálně selhalo. Že dokonce úředníci lhali a úmyslně použili metodiku, která kandidáty maximálně poškodila,“ prohlásil Tomio Okamura.

Svoji žalobu chce odnést na nejvyšší správní soud v úterý. Následuje Vladimíra Dlouhého, který se pro žalobu rozhodl už v pátek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O komplikacích provázejících přímou volbu prezidenta jsme ve Stalo se dnes hovořili s komentátorem Radiožurnálu Petrem Nováčkem

Jana Bobošíková zatím považuje žaloby za krajní řešení. Po vnitru ale chce, aby opravilo podle jejích slov zjevné chyby. „My očekáváme, že ministerstvo vnitra bude jednat neprodleně,“ uvedla.

Ministerstvo vnitra si ale za postupem stojí a podpisy přepočítávat nehodlá. Podle ředitele všeobecné správy resortu Václava Henycha může verdikt úředníků teď změnit pouze soud.

„Není to šprajc ze strany ministerstva vnitra, není to tak, že bychom řekli, že jsme to jednou vydali, tak se o tom nechceme bavit. Ale naopak si připravujeme všechny věci pro případné další úpravy,“ zdůraznil.

Ministerstvo vnitra kvůli velkému množství neplatných podpisů vyřadilo z boje o Hrad Tomia Okamuru, Janu Bobošíkovou a Vladimíra Dlouhého | Foto: ČTK

Za své pracovníky se postavil i ministr vnitra Jan Kubice, který upozornil, že úředníci předem informovali o způsobu, jakým počítali platné hlasy na peticích prezidentských kandidátů. Podle něj teď musí rozhodnout Nejvyšší správní soud, zda se přiklání ke zvolenému výkladu zákona, nebo k jinému.

Termín prezidentských voleb může být ohrožen

Komentátor Radiožurnálu Petr Nováček ve Stalo se dnes upozornil, že se Nejvyšší správní soud má lhůtu na rozhodnutí do 13. prosince.

„Kdyby soud dospěl k názoru, že je nezbytné přepočítat znovu podpisy na peticích, tak by se samozřejmě přepočítávalo. Jiná věc ale je, jak dlouho by to trvalo a kdy bychom se v takovém případě dočkali voleb,“ zdůraznil.

Okamura se kvůli vyřazení z přímé volby prezidenta obrátí na soud

Číst článek

Nedovede si prý také představit, že by se podpisy přepočítávaly jen u vyřazených kandidátů. „Pochopitelně by se ozvali i další, protože by třeba chtěli dokázat, že ve skutečnosti nasbírali daleko více podpisů, než kolik nakonec vykázali po stržení takzvaných vadných podpisů. A to je přes 626 tisíc záznamů,“ připomněl.

Dodal také, že pokud některý ze stěžovatelů nebude spokojen s rozhodnutím Nejvyššího správního soudu, odvolací instancí je Ústavní soud. Podání k Ústavnímu soudu je nutné učinit do 60 dní.

Žádost Bobošíkové je zbytečná, vnitro podpisy pod peticí přepočítávat nebude

Číst článek

„A to jsme někde hluboko uprostřed února. Ústavní soud není navíc časově omezen. A i kdyby se velmi snažil, je téměř jisté, že by nejprve přijal předběžné opatření spočívající v tom, že by odložil konání první přímé volby prezidenta ČR,“ upozornil komentátor.

Martin Křížek, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme