Vyřeší dnešní schůzka spor mezi Paroubkem a Klausem?

Dnes by se měla uskutečnit schůzka Václava Klause s Jiřím Paroubkem, mezi nimiž od minulého týdne trvá spor ohledně euroústavy. Premiér včera pozval prezidenta na schůzi kabinetu, kde se budou projednávat zahraniční cesty prezidenta: ten však odmítl. Namísto toho si Paroubka zavolal na osobní jednání na Pražský hrad.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

Premiérovi se v prvé řadě nelíbí, že se prezident v zahraničí staví proti euroústavě, což není stanovisko vlády. Proto prezidenta písemně pozval na zítřejší schůzi kabinetu, a to kvůli připravované Klausově návštěvě v Rakousku. Václav Klaus mu za několik hodin odpověděl, rovněž dopisem. V něm Jiřímu Paroubkovi oznámil, že na jednání kabinetu nepůjde - i proto, že zahajuje státní návštěvu Finska.

Klaus také řekl, že ho Paroubkův dopis a některé formulace v něm překvapily. "O svém právu účastnit se schůzí vlády velmi dobře vím. Nevím ovšem nic o tom, že by prezident mohl být premiérem na konkrétní datum nebo na konkrétní téma projednávání předvoláván," dodala hlava státu.

Konflikt mezi oběma stranami se vyhrotil již minulý týden, kdy Paroubek Klausovi pohrozil, že omezí jeho zahraniční cesty, pokud na nich hlava státu nebude prezentovat názory české vlády. Nejen na půdě vládních orgánů, ale i v médiích se poté rozhořela diskuse o poslání prezidenta v zahraniční politice.

Premiér prý na chystanou schůzku s Klausem půjde s jasnou představou. Z české ústavy podle něj jasně vyplývá, že Česká republika je demokracie premiérského typu, nikoliv prezidentského.

Markéta Pešková, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme