Výrobce stáhl z prodejen šest šarží Zlatých věnečků. Mohl by v nich být pesticid fipronil

Společnost Mondelez stáhla z obchodů v Česku i na Slovensku šest šarží sušenek Zlaté věnečky. Mohl by v nich být pesticid fipronil. Podle výrobce jde o prevenci a výrobky pro zdraví zákazníků nepředstavují riziko.

Praha (Aktualizováno: 12:16 4. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sušenky Zlaté věnečky od Opavie (ilustrační foto) | Foto: Filip Harzer | Zdroj: Český rozhlas

V pondělí ráno vydala slovenská veterinární a potravinová správa varování před výrobkem Zlaté věnečky žloudkové společnosti Mondelez s datem minimální trvanlivosti 23. 1. 2018 a 24. 1. 2018 a 25.1. 2018. Podle ní byly do sušenek zapracovány vaječné směsi s nadlimitním obsahem pesticidu fipronil.

Ačkoliv česká potravinářská inspekce před stejným výrobkem nevarovala, výrobce pro iROZHLAS.cz potvrdil, že sušenky ze šesti dotčených šarží byly dodány i na český trh. Z toho je společnost minulý týden stáhla.

Toxická vejce má na svědomí belgická firma, drůbežárnám dodala dezinfekci s insekticidem

Číst článek

Podle mluvčí Mondelezu Gabriely Bechynské jde o prevenci a přítomnost fipronilu nebyla dosud potvrzena laboratorními testy: „Předpokládané stopové množství látky v hotovém výrobku podle našeho interního zhodnocení nepředstavuje žádné zdravotní riziko pro člověka, který produkt zkonzumuje. Tříleté dítě s hmotností patnáct kilogramů by muselo sníst osmnáct 150gramových balení produktu z dotčených šarží, aby dosáhlo úrovní, které by mohly být považovány za škodlivé.“

Podle mluvčího Státní potravinářské a zemědělské inspekce Pavla Kopřivy obdržel varování od výrobce i český úřad. V tuhle chvíli ale čeká na výsledky testů, které přítomnost pesticidu potvrdí, nebo vyvrátí. „Jakmile budou analýzy hotové, veřejnost bude s těmito výsledky seznámena,“ řekl Kopřiva při iROZHLAS.cz.

Sušenky s podezřením na pesticid by v tuto chvíli na pultech českých prodejen už být neměly. Zakoupené výrobky mohou zákazníci na místě nákupu vrátit.

Fipronil, který se používá k hubení drobného hmyzu, trápí potravináře v Evropě už několik týdnů. Látka se pravděpodobně s dezinfekcí dostala do nizozemských drůbežáren a několik evropských zemí kvůli ní už muselo z trhu stáhnout miliony vajec. Kontaminovaná vejce objevili i na Slovensku, kde měly putovat do restaurací a jídelen.

mos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme