Výrobci cigaret to budou mít s propagací složitější

Senátoři schválili poslaneckou podobu novely o regulaci reklamy. Předloha určuje pravidla pro různé formy reklamy a stanovuje omezení reklamy pro některé druhy zboží. Většina stran považuje normu za vydařený kompromis mezi liberálním přístupem k reklamě a jejím nutným omezením. Sporným bodem ale bylo omezení reklamy na tabákové výrobky. Ty nesmí propagovat osoba mladší 25 let a také nesmí být na reklamě člověk s cigaretou v ústech nebo v ruce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

cigarety-stánek

cigarety-stánek

Lidovečtí senátoři se sice snažili o úplný zákaz reklamy na tabák, senátoři ODS a ČSSD je ale přehlasovali. Horní komora parlamentu tak přijala zákon o regulaci reklamy ve verzi schválené Poslaneckou sněmovnou. Pokud zákon podepíše i prezident, budou v budoucnu umístěny velkoplošné reklamy na tabák ve vzdálenosti nejméně 300 metrů od základních a středních škol.

Varování o škodlivosti kouření pak musí zabírat 20 procent plochy krabičky. Lidovečtí senátoři s tím ale nesouhlasí a požadují zákaz tabákové reklamy. Proč - to zdůvodňuje jejich zástupce Milan Šimonovský. "Je prokázáno studiemi, že pouze úplný zákaz může snížit konzumaci tabákových výrobků a dokonce je prokázána přímá souvislost mezi reklamou tam, kde je povolena, a konzumací tabákových výrobků."

Místopředseda senátu Jan Ruml z Unie svobody s omezením nesouhlasí nikoli jako kuřák, ale jako liberál. "Jsem, co se týče reklamy, velmi liberální člověk a myslím si, že reklama by se neměla nějakým významným způsobem regulovat, pouze v případě, že se jedná o veřejnou bezpečnost, zdraví, že se jedná o nemravnou pohoršlivou reklamu výrazného typu, jinak já bych nechal svobodu."

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Ruml: Reklamu bych nereguloval

Záruka na spotřební zboží by od ledna měla být dva roky. Prodloužení lhůt totiž posvětili senátoři a zákon už čeká jen na podpis prezidenta republiky. Ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš ocenil, že horní komora parlamentu pochopila evropský rozměr navržené úpravy. Podle něj není záruční doba namířena proti výrobcům těch druhů zboží, u kterého je životnost menší než dva roky. "Pochybovat o tom, že vyškrtnutá sirka už nemá ty požadované vlastnosti a že nebudeme výrobce sekýrovat šest měsíců, aby ji uvedl do odpovídajícího stavu, aby zase mohla škrtnout." Od ledna příštího roku by měla bý dvouletá záruční lhůta pro spotřební zboží, osmidenní pro potravinářské zboží, třítýdenní u prodeje krmiv a u prodeje zvířat pak bude záruka šest týdnů.

Senát vrátil sněmovně novelu silničního zákona. Sporný bod předlohy, a sice povolené stáří dovezených zahraničních vozů vyřešlili senátoři kompromisem. Naši dovozci budou moci přijít na trh se zahraničními automobily nejdéle osm let od jejich výroby, ale tyto vozy musejí splňovat normu EURO 2. Předkladatel novely, poslanec Unie svobody Pavel Svoboda Radiožurnálu řekl, co norma vyžaduje. "To jsou například vozidla, která jsou vybavena třícestným řízeným katalyzátorem, takže už plní relativně přísné ekologické limity. Jen pro dokreslení: Jsou to vozidla, která podstatně méně zatěžují životní prostředí, než je průměrné stáří vozového parku, než vozidla, kterých u nás většina jezdí."

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Dana Jaklová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme