Výrobci dovezou do Česka chybějící vakcíny proti chřipce

Česko očekává dalších 125 tisíc vakcín proti sezónní chřipce. Firmy je slíbily dovézt koncem října a počátkem listopadu. Tyto dávky mají přednostně dostat rizikové skupiny, například nemocní a staří lidé.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vakcíny proti chřipce

vakcíny proti chřipce | Zdroj: ČTK

Výrobci již dovezli půl milionu vakcín, z lékáren už však zmizely. Zvýšenou poptávku způsobila minulý týden panika z ptačí chřipky poté, co se virus objevil v Turecku a Rumunsku. Ten ale se sezónní chřipkou nemá nic společného.

V souvislosti s výskytem ptačí chřipky Evropská unie ústy jednoho ze svých komisařů v dobré víře doporučila očkování pro všechny obyvatele EU, což zapůsobilo nejen u nás téměř jako poplašná zpráva. Ve skutečnosti však vakcína podle odborníků člověka před ptačí chřipkou neochrání.

Může ale zabránit tomu, aby se virus ptačí chřipky, který se dosud z člověk na člověka nepřenáší, zkřížil s virem běžné chřipky. Nový virus by se pak podle vědců mohl šířit i mezi lidmi. "V této chvíli ale Česku nic nehrozí, ani epidemie ptačí chřipky," ubezpečil náměstek dosavadní ministryně zdravotnictví Jiří Koskuba.

Podle něj nebyl zaznamenán ani zvýšený výskyt běžné chřipky. "V současné době skutečně nemocnost této země respiračními onemocněními nedosahuje ani dvou procent obyvatelstva, což je naprosto standardní stav pro podzimní měsíce," dodal Koskuba.

Na chřipkovou vlnu se ovšem naši zdravotníci připravují. Přednostně budou očkováni lidé starší 65 let, kterým na vakcínu musí připlácet 140 korunami zdravotní pojišťovny. Ze státního rozpočtu je hrazeno 120.000 vakcín pro obyvatele domovů důchodců a zařízení sociální péče.

Vlasta Valentová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme