Výrobci léků si stěžují na Česko u Evropské komise

Mezinárodní asociace farmaceutických společností (MAFS) podala na Českou republiku stížnost k Evropské komisi. Firmám vadí neprůhlednost stanovení cen a úhrad léků. Současný systém podle nich postrádá jasná pravidla a omezuje přístup pacientů k moderní léčbě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky | Foto: Archiv ČRo

Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová po svém nástupu rozpustila kategorizační komisi, jejíž odborníci rozhodovali o tom, které léky budou hrazeny ze zdravotního pojištění, kolik za ně pojišťovny zaplatí a jaký tedy bude doplatek pacienta. Rozhodování je nyní v rukou ministryně.

Podle výkonného ředitele asociace Pavola Mazana firmy opakovaně s ministerstvem zdravotnictví jednaly a upozorňovaly na porušování evropské legislativy. "Česká republika zatím do svého právního řádu nepřevedla Transparenční směrnici, která stanovuje, jaký způsobem se rozdělují veřejné peníze na léky," uvedl Mazan.

O výši úhrad rozhoduje ministerstvo, neexistují pravidla ani pevné časové lhůty pro stanovení výše úhrad, nejsou jasná kritéria či pravidla pro hodnocení žádostí o úhrady. Neexistuje možnost odvolání proti vyhlášce, shrnul Mazan výhrady. "Právě probíhající jednání o úhradách léčiv a další zvyšování doplatků pacientů naše obavy potvrzují," dodal.

Stížností k Evropské komisi chce asociace upozornit na alarmující situaci v Česku, ale také zabránit přípravě nové vyhlášky v současné podobě. Podle údajů, které má Mazan k dispozici, připravovaná vyhláška může poškodit pacienty s rakovinou, epilepsií a psychiatrické pacienty.

Ministerstvo zdravotnictví podle mluvčí Jany Kocové stížnost překvapila. "S asociací jednáme intenzivně už od prosince loňského roku a společně pracujeme na tom, aby se nic, co je pravděpodobně předmětem stížnosti, do budoucna nestávalo," řekla Kocová. Ministerstvo podle ní zatím nemá stížnost k dispozici a oficiální stanovisko vydá poté, co se seznámí s jejím obsahem.

MAFS sdružuje velké zahraniční farmaceutické společnosti s vlastním výzkumem, které jsou aktivní v České republice. Asociace má 34 členů, mezi něž patří například firmy Merck či Pfizer. Firmy vyrábějící jejich levnější náhrady, generika, jsou sdruženy v České asociaci farmaceutických firem (ČAFF). Také ony se současným systémem stanovení cen a úhrad nesouhlasí, ke stížnosti se ovšem přidat nemíní.

Mezinárodní asociace farmaceutických společností není tento měsíc první, kdo podal na Českou republiku stížnost k nejvyššímu výkonnému orgánu Evropské unie. Minulý týden tak učinila společnost Mittal Steel, která se brání proti svému vyloučení z privatizace ostravské hutní firmy Vítkovice Steel.

Loni v létě si u Evropské komise například stěžoval i mobilní operátor T-Mobile kvůli chystanému spuštění vysokorychlostní mobilní internetové sítě CDMA konkurenčním Eurotelem. U Evropské komise hledaly v červnu 2003 zastání také české ekologické organizace kvůli plánovanému průchodu dálnice D8 Krušnými horami.

Lenka Rákosová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme