Výrobci lihovin navrhují čtyři kroky k rychlému ukončení prohibice

Zástupci Unie výrobců a dovozců lihovin a Českého svazu pro značkové výrobky navrhují čtyři kroky, které by měly pomoci k vyřešení stávajících prohibičních opatření na tvrdý alkohol. Tuzemské likérky se kvůli zastavenému odbytu bojí problémů, mnoho firem bude muset přerušit výrobu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

TK Unie výrobců a dovozců lihovin a Českého svazu pro značkové výrobky

TK Unie výrobců a dovozců lihovin a Českého svazu pro značkové výrobky | Foto: Filip Jandourek

Zástupci Unie výrobců a dovozců lihovin a Českého svazu pro značkové výrobky představili své návrhy na tiskové konferenci. Generální ředitel Karlovarské Becherovky Anthony Shofield v jejím úvodu zdůraznil, že žádná ze značek, které unie zastupuje, neobsahovala a neobsahuje metanol.

Prohibice podle něj pouze trestá uznávané výrobce a dovoze, ale situaci neřeší. Naopak vážně poškozuje pověst českého průmyslu i České republiky jako takové. Členy Unie výrobců a dovozců lihovin je 12 největších výrobců alkoholických nápojů v Česku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si záznam z tiskové konference Unie výrobců a dovozců lihovin a Českého svazu pro značkové výrobky

„Výrobky členů unie splňují podmínky dohledatelnosti dle předpisů České republiky i Evropské unie. Deklarujeme, že veškeré naše výrobky, které byly prezentovány v obchodech, jsou dohledatelné,“ řekl viceprezident unie Vladimír Darebník a pokračoval:

„Každá láhev na vnitřním trhu je vybavena číslem šarže, která ji jednoznačně identifikuje. Pomocí kódu je snadné dohledat historii výrobku včetně vstupních surovin. Státními orgány je to pravidelně prověřováno ve všech našich podnicích.“

Jiří Štětina ze sdružení značkových výrobků doplnil, že už podle současných pravidel by měl být původ veškerého alkoholu dohledatelný. "Všechny naše výrobky, ať už domácích výrobců, kteří jsou členem unie, nebo dovozců, rodný list mají. Ten rodný list je respektován ve všech ostatních zemích Evropské unie. Nerozumíme tomu, co by česká vláda a instituce chtěly navíc," podivil se.

Vláda zakázala vývoz tvrdého alkoholu. Heger se arbitráží nebojí

Číst článek

Výrobci proto považují trvání prohibice za neodůvodněné a navrhují čtyři základní krátkodobá opatření, která by měla vést k vyřešení současné situace.

Chtějí okamžitě stáhnout z prodeje veškeré produkty značek, kde byla zjištěna zvýšená hladina metylalkoholu, dále zrušit zákaz prodeje dohledatelných výrobků, a to jak zboží připraveného k uvedení do oběhu, tak zásob blokovaných v obchodní síti, součástí je i obnova exportu.

Dalším krokem je okamžitý zákaz prodeje výrobků, u nichž není stoprocentní dohledatelnost, a konečně sestavení koordinované skupiny, která bude dohlížet na regulaci a kontrolu trhu. Sami lihovarníci ale přiznávají, že kontrola šarží selhává ve chvíli, kdy někdo originální lahve znovu naplní závadným obsahem.

TK Unie výrobců a dovozců lihovin a Českého svazu pro značkové výrobky. Anthony Schofield generální ředitel Karlovarská Becherovka | Foto: Filip Jandourek

"Kolky nejsou absolutní garance. Této situaci nemůžeme zabránit. Jestli někdo použije oficiální lahve, tu odšpuntuje, vypije a něco do ní dolije, to nejsme schopni ohlídat," přiznal člen lihovarnické unie Tomáš Otta.

Vládní návrhy na zavedení takzvaného rodného listu každé lahve a označování novými kolky tak lihovarníci považují za zbytečné. "Myslím si, že ten kolek je víceméně pouze uklidnění veřejnosti, že se něco děje. Ale ve skutečnosti je to bezpečnostní prvek, který má jenom dočasný charakter," dodal Otta.

Kromě krátkodobých opatření připravili výrobci a dovozci lihovin i návrhy, které by měly pomoci v boji proti černému trhu s alkoholem.

Evropská komise plánovala zakázat export českého alkoholu na dva měsíce

Číst článek

Tuzemští výrobci lihovin už kvůli zákazu tvrdého alkoholu uvažují o přerušení výroby. Od příštího týdne tak nejspíš dočasně zastaví produkci třeba ve vizovické likérce Rudolf Jelínek.

„V tomto týdnu ještě doděláváme nějaké drobnější výroby. Ale v příštím týdnu předpokládáme minimálně na část týdne ukončení výroby a budeme čekat opravdu operativně na nový vývoj. Předpokládám, že ve středu příštího týdne by mohlo dojít k nějakému dalšímu posunu – pozitivnímu,“ potvrdil místopředseda představenstva likérky Zdeněk Chromý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ozvěn dne na Radiožurnálu byl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba považuje zatím za předčasné odhadovat, jaké ztráty včerejší zákaz exportu výrobcům lihovin přinese.

„My máme zatím představu vyplývající ze statistik, kolik alkoholu a kam historicky naše firmy vyváží. Je to zhruba sto milionů korun každý měsíc. Podstatná většina alkoholu míří na trhy Evropské unie, zejména na Slovensko, do Polska, Německa a Maďarska. Je třeba, aby opatření trvalo co nejkratší dobu,“ sdělil Kuba.

Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme