Výročí 17. listopadu připomíná nová poštovní známka v národních barvách

Pohlednici nebo dopis můžete od dnešního dne vyslat do světa s novou poštovní známkou. Jako připomínku výročí listopadových událostí z let 1989 a 1939 ji vydala Česká pošta. Je na ní trikolóra a lev ve státním znaku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda vlády Bohuslav Sobotka společně s ministrem vnitra Milanem Chovancem (vlevo) a ředitelem České pošty Martinem Elkánem (vpravo) představil novou poštovní známku vydanou k výročí 17. listopadu | Zdroj: ČTK

Do finále se probojovaly tři výtvarné návrhy, ten vítězný vybral premiér Bohuslav Sobotka. Podle jeho názoru je důležité si podobná výročí připomínat:

„Jsou to zlomové okamžiky našich dějin – jak ten první 17. listopad roku 1939, tak ten druhý v roce 1989. Ani na jedno z těchto výročí bychom neměli zapomínat.“

Autorem vítězné známky je malíř a grafik Jan Kavan. Jeho návrhu dominuje trikolóra a lev ve státním znaku. K dispozici bude i takzvaná obálka prvního dne, tu si budou moci lidé zakoupit na filatelistických přepážkách pošt.

Přehrát

00:00 / 00:00

Novou poštovní známku připomínající výročí 17. listopadu představila redaktorka Eva Rajlichová

Vznik nové známky iniciovalo ministerstvo vnitra, jeho šéf Milan Chovanec má listopadové události roku 1989 stále v živé paměti:

„Já jsem tehdy uměl psát na psacím stroji, protože jsem byl absolvent střední ekonomické školy, takže jsem přepisoval nějaké dokumenty. Tehdy byla kopírka nedostižná věc. Měli jsme docela nadšení, věřili jsme v budoucnost, chodili jsme na náměstí a demonstrovali jsme. Vedle toho běhaly různé fámy - že přijde armáda, že nás policie rozežene. Nebyla to jednoduchá doba, ale je to už 25 let a člověk na ni vzpomíná docela hezky.“

Známka platí od 5. listopadu až do odvolání. Pošta už v minulosti vydávala podobné příležitostné známky k listopadovým výročím - a to dvakrát, v roce 1989 a 2009. I ta současná časem získá na ceně.

„Filatelistickou hodnotu bude mít později. Rozhodovat mohou různé nuance. Známky, která vyšla v roce 2009, nám ještě zbývá asi 200 tisíc kusů. Zákazníci si je mohou na našich přepážkách koupit,“ upozorňuje ředitel České pošty Martin Elkán.

Speciální edice známek k listopadovému výročí má celkem jeden milion kusů.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme