Výročí komunistického převratu z roku 1948

25. února před 57 lety se k moci v naší zemi dostali komunisté. Následný, přes 40 let trvající totalitní režim, nepřežilo na 250 popravených lidí, dalších 5 tisíc zemřelo ve věznicích nebo na hranicích. Odsouzeno bylo přes 200 tisíc lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slánský s nejbližšími soudruhy | Foto: Archiv ČRo

Tato čísla připomíná také bronzový pás, který vede přes pomník obětem komunismu v Praze na Újezdě.

Spoluautor pomníku Olbram Zoubek připomíná, že sedm bronzových soch ukazuje, co komunismus dělal s člověkem: "Ničil člověka, ničil ho konkrétně, a to v kriminálech, Jáchymově a tak. Ale ničil ho i morálně. Ten můj mukl je ničenej, ale i v tom ničení neustále stojí pevně, on se nehroutí, nepadá. A to je na tom to pro mne významný."

Tehdejší prezident Edvard Beneš přijal demisi nekomunistických ministrů a jmenoval novou vládu sestavenou komunisty. Začala 40letá vláda jedné strany. Jediným odporem byla studentská demonstrace. Vysokoškoláci mířili na Pražský hrad. Do cesty se jim ale postavily milice. Část demonstrantů se přes Strahov k hradu dostala. Jak vzpomíná tehdejší vysokoškolák Mirko Šťastný státní bezpečnost je ale na nádvoří hradu nepustila.

Blanka Černá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme