Oblíbený rébus slaví výročí: čeští reprezentanti patří v sudoku ke světové špičce

Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Před patnácti lety britské Times poprvé vydaly na svých stranách sudoku - populární doplňovací číselnou hru. Rébus o rok později vyšel i u nás a dodnes je v České republice populární. Ta je ale samozřejmě mnohem starší. Její kořeny totiž sahají do 18. století a možná ještě dál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novodobým vynálezcem sudoku byl Američan Howard Garns. Architekt v penzi ho v roce 1979 vytvořil pro newyorský časopis zaměřený na rébusy. O pět let později se hra dostala do Japonska, kde se stala velmi populární. A také tam získala své dnešní jméno - sudoku. To se pak vžilo celosvětově.

Slovo „brexit“ je v křížovce tabu, říká Jiří Zvolánek. Křížovky dodnes vymýšlí jen s papírem a tužkou

Číst článek

Možná ale ani Garns není úplným autorem tohohle hlavolamu. Podobná doplňovačka už totiž existovala koncem 19. století. Vycházela na stránkách francouzských deníků. Princip hry vymyslel ještě o století dříve Švýcar Leonard Euler. Prý se ale i on mohl inspirovat v historii, a to starodávnou čínskou hrou lo-šu.

V Česku sudoku poprvé vyšlo na stránkách Lidových novin v roce 2005. Hned o rok později vyhrála první mistrovství světa v Sudoku Češka Jana Tylová. Aktuálně patří čeští luštitelé ke světové špičce: na letošním mistrovství světa v Německu se čeští týmoví reprezentanti umístili na třetím místě - tedy získali bronzovou medaili.

Nejsilnější skupinou domácí Hráčské asociace logických her a sudoku jsou podle jejího předsedy Jana Novotného lidé mezi 30 a 40 lety. Řešení téhle hry se většinou věnují od studentských let, kdy se tu hra poprvé objevila. O sudoku je ale zájem také na školách.

Kateřina Havlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme