Výročí úmrtí Václava Havla připomněla mše v Pražské křižovatce

V předvečer prvního výročí úmrtí Václava Havla proběhla v Pražské křižovatce, odsvěceném kostele sv. Anny, mše připomínající prvního českého prezidenta. Rekviem za Václava Havla vedl pražský arcibiskup Dominik Duka s knězem Tomášem Halíkem a pražským biskupem Václavem Malým.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mši v kostele sv. Anny v Praze připomínající první výročí úmrtí prezidenta Václava Havla vedl arcibiskup Dominik Duka | Zdroj: ČTK

Pražský biskup Václav Malý nevzpomínal jen na odkaz svého přítele a spoluvězně, ale s ohledem na povolební situaci v některých krajích zároveň také varoval před návratem těch, kteří chtějí znovu vytvářet železnou oponu.

Prosil i za to, aby příští český prezident chápal hodnoty, pro které Václav Havel žil, pracoval a kterým zasvětil celý život.

Bývalý kostel byl podle redaktorky Radiožurnálu zaplněný do posledního místa. Zavzpomínat na prvního českého prezidenta tak přišlo kolem tisícovky lidí. Další mohli mši sledovat před kostelem na venkovních obrazovkách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Atmosféru na mši za Václava Havla přibližuje Michaela Vetešková

O obřad vpředvečer prvního výročí Havlova úmrtí požádala vdova Dagmar Havlová. Byla celá v černém, s nikým nemluvila a už na první pohled bylo vidět emocionální vypjetí situace.

Vedle ní se mše zúčastnila řada dalších osobností a Havlových přátel, například hudebník Michael Kocáb, Havlův dlouholetý mluvčí Ladislav Špaček, televizní hlasatelka Kamila Moučková nebo herci Viktor Preiss a Jiří Lábus.

Na Václava Havla vzpomínají nejen lidé v Česku. Večer se také rozsvítilo na budově Evropského parlamentu v Bruselu neonové srdce, jehož autorem je výtvarník Jiří David. Podobné srdce už bylo na Pražském hradě na konci Havlova prezidentství.

V Bruselu září jako vzpomínka na Václava Havla neonové Srdce

Číst článek

Mirko Kašpar, Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme