Výroky bavorského premiéra ovlivnily cestu německého kancléře

I když původní cíl návštěvy byl jiný, víkendové výroky představitelů sudetoněmeckého landsmanšaftu i bavorského premiéra Stoibera pochopitelně ovlivnily cestu německého kancléře Gerharda Schrödera do České republiky. Její první zastávkou byla Praha, kde se na Úřadu vlády Schröder setkal s českým premiérem Jiřím Paroubkem. Atmosféra byla prodchnuta sudetoněmeckým duchem a co kancléř Schröder na téma poválečného odsunu a víkendových výroků na sudetoněmeckém srazu řekl, se asi bavorskému premiérovi Stoiberovi a sudetoněmeckým představitelům líbit nebude.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Paroubek a G. Schröder v Terezíně

J. Paroubek a G. Schröder v Terezíně | Zdroj: ČTK

Edmund Stoiber konkrétně v Augsburgu řekl: "Je to přirozeně pokus o provokaci, když se na Svatodušní pondělí bude odhalovat Benešovi pomník a nepochybně bych litoval toho, kdyby se akce zúčastnil nově zvolený český premiér, protože by to byl jasný prohřešek proti dobrým sousedským vztahům." Premiér Paroubek u odhalení sochy byl. Kancléř Schröder ovšem prohlásil, že bychom si nedělními výroky neměli nechat poškodit současné vynikající česko-německé vztahy. Základem vztahů obou zemí byla a je česko-německá deklarace z roku 1997, která je zaměřena na společnou budoucnost.

Gerhard Schröder pak doslova prohlásil, že zvlášť na jihu Německa se najdou samozvaní proroci, kteří vylezou na každou horu, aby se tam zbavili nějakého nepřijatelného poselství. "V žádném případě nechci relativizovat osobní katastrofy, ke kterým dochází při každém odsunu. Ale patřím k těm, kteří ctí názor, že příčina a důsledek by se neměly zaměňovat! Příčinou byla okupace a válka, což způsobili Němci a až důsledkem pak odsun."

Premiér Jiří Paroubek nic konkrétního na adresu sudetských Němců neřekl, také se soustředil na význam česko-německé deklarace a jejího uplatňování v praxi a vyzdvihl osobní podíl kancléře Schrödera na tom, že dnešní česko-německé vztahy jsou na tak dobré úrovni.

"Chtěl bych ocenit angažovanost pana spolkového kancléře v těch předchozích sedmi letech, kdy je ve spolkové politice, kdy je ve funkci spolkového kancléře. Těch posledních sedm let je vlastně lety nejlepšího vývoje v česko-německých vztazích v dějinách," řekl Paroubek. Jinak se ale oba politici kromě sudetského tématu soustředili na otázky spojené s evropskou integrací, ať už co se týče procesu ratifikace Evropské ústavy nebo finančních perspektiv EU v letech 2007 až 2013.

Odhalení sochy československého prezidenta Edvarda Beneše v Praze ovšem uráží i maďarské občany. Prohlásila to mluvčí maďarského kabinetu. Zároveň ale dodala, že oficiální protest maďarský kabinet nezformuloval. Podle mluvčí Boglár Lászlyové jde o připomínání událostí, které se zakládají na kolektivní vině. Ta se však neshoduje s evropskými zásadami. Narážejí na Benešovy dekrety, které se kromě sudetských Němců týkaly i desetitisíců československých občanů maďarské národnosti. Mluvčí dodala, že přestože jde o historickou událost, lze od Prahy očekávat, že se distancuje od principu kolektivní viny.

Poslanci za ČSSD vyzvali ministra zahraničí k reakci

Poslanci ČSSD se proti výrokům bavorského premiéra Edmunda Stoibera na adresu České republiky ohradili. Stoiberovy výroky sociálnědemokratické poslance pobouřily a v usnesení, které k tomu přijali, vyzvali českou diplomacii k reakci, což potvrdil jejich první místopředseda Michal Hašek: "Já jsem to komentoval tak, že se nám nelíbí některé výroky předsedy CSU a bavorského zemského premiéra a požádali jsme ministra zahraničních věcí, aby na tuto skutečnost nějakým způsobem adekvátně reagoval."

Ministr zahraničí Cyril Svoboda z KDU-ČSL ale řekl, že na kritické výroky bavorského premiéra Stoibera na adresu naší země reagovat nehodlá a nebude. Podle šéfa české diplomacie jsou pro Českou republiku nejdůležitější vztahy mezi státy na úrovni jejich vlád.

"Tyto vztahy určuje vláda České republiky a vláda Spolkové republiky Německo. Ze strany Spolkové republiky Německo nezaznělo nic, co by si zasloužilo komentář a to odpovídá česko-německé deklaraci, že vztahy jsou budovány mezi dvěma vládami. A vláda České republiky má partnera ve spolkové vládě Německa, proto není co komentovat," dodal ministr.

Německý kancléř navštívil Terezín

Gerhard Schröder je prvním německým kancléřem, který se v Terezíně poklonil památce obětí fašismu. Učinil tak v rámci návštěvy v České republice, při které zavítal do Malé pevnosti, Muzea židovského ghetta a na Národní hřbitov. Hosta doprovázel premiér Jiří Paroubek. Národní hřbitov, kde oba státníci položili květiny, se také stal místem nečekaného setkání. Schröder se při něm objal s bývalým terezínským vězněm, osmdesátiletým Tomášem Kostou. Ten pak uvedl, že se s německým kancléřem zná a tak ví, že za oficialitami je skutečné Schröderovo cítění s touto zemí.

"On má mimořádný vztah k Čechům a k České republice, až to tam některým vadí. Vidím v tom vzácného státníka. On osobně vinu nemá, vždyť byl dítě, byl sirotek, když utekl. Dnes stojí plně za odpovědností, co udělali a dívá se dopředu. Zase jsme mluvili o tom, že je potřeba pro mladé lidi dělat nějaké věci. To je budoucnost, ne ti dědkové jako já," přiblížil Tomáš Kosta.

Jiří Hošek, Gregor Martin Papucsek, Miroslav Zimmer, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme