Výše rodičovského příspěvku bude od Nového roku variabilní

S novým rokem se opět mění pravidla ve vyplácení rodičovského příspěvku. Systém bude pružnější. Rodiče si nově budou moci volit výši dávky a tím i délku pobírání. Zjednoduší se také situace, kdy rodič pracuje a zároveň příspěvek pobírá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Matka se svým novorozenětem | Foto: Free Digital Photos, David Castillo Dominici

Rodičovský příspěvek dostávají rodiny od státu po skončení pobírání mateřské. Dosud si mohli volit buď dvouletou, tříletou nebo čtyřletou variantu, nově budou mít daleko víc volnosti. Od roku 2012 bude celková výše dávky 220 tisíc korun.

"Rodič podle určitých podmínek, které určí zákon, si může volit výši dávky a tím i dobu pobírání. Určitou novinkou je, že tuto volbu může měnit během pobírání během aktuální situace v rodině jednou za tři měsíce," říká Michaela Kepková z Ministerstva práce a sociálních věcí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Od nového roku budou platit nová pravidla pro rodičovské příspěvky

Výše rodičovské přitom nesmí být vyšší než 70 % předchozího výdělku a může být maximálně 11 500 korun měsíčně. Pro tuto maximální částku musí mít ale rodič předchozí měsíční příjem víc než 16 500 hrubého.

Novinkou také je, že se výše pobíraného příspěvku bude určovat podle toho rodiče, který bere víc. Rodiny, které už rodičovskou pobírají, mají na výběr.

"Ty se od ledna budou moci rozhodnout, jestli budou pobírat rodičovský příspěvek podle dosavadní úpravy, to znamená v těch pevných částkách do stanoveného věku dítěte, anebo přejdou na novou úpravu. Potom částky, které dostaly podle dosavadní úpravy, se jim odečtou od celkové částky 220 tisíc," vysvětluje Michaela Kepková.

Další novinkou je také zmírnění podmínek v případě, že rodič pracuje a zároveň pobírá rodičovský příspěvek. Pokud je dítě starší dvou let, může rodič pracovat na plný úvazek a o peníze nepřijde.

"Podmínkou nároku na tuto dávku je stále celodenní osobní péče o dítě, ale zákon řeší umístění dítěte v předškolním zařízení. Řeší to tak, že do dvou let je tento pobyt omezený, jednotně 46 hodinami pobytu dítěte v zařízení a u dítěte staršího dvou let už zákon dobu pobytu neupravuje, to znamená, že dítě může být ve školce. Vždy musí být samozřejmě zachována péče o dítě zletilou osobou a to i v době výdělečné činnosti rodiče," dodala Michaela Kepková.

Tomáš Medek, Pavel Cyprich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme