Vyšetření mamografem už nebude zdarma. Ženy to prý odradí

Ženy starší než 45 let mohly doposud každé dva roky bezplatně podstoupit vyšetření mamografem. To sloužilo především jako prevence proti rakovině prsu. Nová úhradová vyhláška už pojišťovny k takovéto podpoře nenutí. Ženy si budou muset prohlídku samy platit. Podle primářky pražského Mamma centra Medicon Miroslavy Skovajsové to mnohé z nich od kontroly odradí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

mamograf | Foto: IBM

Centru, které doktorka Skovajsová vede, přijde příští rok od pojišťoven o sedm procent méně peněz než letos. „V první chvíli nemáme zákonnou možnost peníze, které od pojišťoven nedostaneme, dovybrat. Centra, budou muset šetřit. Nejde to jinak, než šetřit na lidech,“ popsala dopady na zdravotnická zařízení Skovajsová.

Následně budou mamografická centra vybírat od pacientek stokorunu za vyšetření. „Určitou skupinu žen, třeba ty, které musí vyžít s deseti a méně tisíci korunami čistého příjmu měsíčně, tak pro ty by stokoruna mohla být velký peníz. Pro některé je těžké si zaplatit i třicet korun,“ upozornila Skovajsová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Primářka Mamma centra - Medicon Miroslava Skovajsová k nové úhradové vyhlášce.mp3

„Celý screening běží od roku 2002 díky nadšení radiologů, kteří se rozhodli tento program ženám přinést. Za tu dobu nebyla přidána jediná koruna z evropských fondů, odnikud. Je podporován sponzory. Ministerstvo se vždy tvářilo tak, že to není jeho program,“ zlobí se Skovajsová a apeluje. „Věnujme se prevenci, tím šetříme peníze.“

Tereza Tomášková, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme