Vyšetřování armádní tajné služby končí bez výsledku

Byla to závažná podezření. Vysoký úředník ministerstva obrany a příslušníci Vojenského zpravodajství byli podezřelí z pokusu o diskreditaci novináře. Vojenská tajná služba nakoupila auta o téměř 19 milionů korun dráž, než mohla.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo obrany ČR

Ministerstvo obrany ČR | Foto: Ministerstvo obrany ČR

Dnes se ale ukazuje, že se vlastně vůbec nic nestalo. Respektive, nepodařilo se sehnat důkazy. Český rozhlas o obou případech před časem podrobně informoval. Více informací má reportér Jan Hrbáček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Jan Hrbáček hovoří o konci vyšetřování armádní tajné služby

Vojenská policie v uplynulých dnech odložila vyšetřování pokusu o diskreditaci novináře Mladé fronty Dnes Jana Gazdíka, který se specializuje na armádní kauzy. U ledu pomalu končí i případ předražených sto jednapadesáti škodovek pro Vojenské zpravodajství.

Ministerstvo mlčí

Tajná služba je pořídila bez klasického výběrového řízení od pražského autosalónu Přerost a Švorc o skoro 19 milionů dráž, než kdyby je nakoupila od mladoboleslavského výrobce. Ministerstvo obrany se k obou případům nechce vyjadřovat.

Mluvčí Andrej Čírtek zareagoval stroze e-mailem: "Nemáme o tom žádnou informaci. Musíte se obrátit na státní zastupitelství."

V případu nákupu škodovek Vojenským zpravodajstvím zastavilo vyšetřování pražské Městské státní zastupitelství. Jak rozhodlo, vysvětluje Štěpánka Zenklová: "Po rozsáhlém šetření nebyly zjištěny žádné nestandardní kroky při zadávání této zakázky ani při její realizaci a případ byl proto na příkaz dohledové státní zástupkyně odložen. Podle ní nebyly zjištěny žádné skutečnosti, které by vedly k podezření, že by byla spáchán trestný čin."

Řečeno spolu s klasikem - vyšetřování skončilo, zapomeňte. Zatímco případ nákupu předražených aut, ve kterém armádní zpravodajství obešlo výrobce - mladoboleslavskou Škodu - a nakoupilo vozy o zhruba 19 miliónů dráž, je poměrně jednoduchý; pokus o diskreditaci reportéra Mladé fronty Dnes je zamotaný.

Vojenská policie při vyšetřování zjistila, že v případu mezi podezřelými figurovali tehdejší poradce náměstka ministra obrany - který mezitím povýšil na náměstka - Jan Fulík, dva příslušníci Vojenského zpravodajství a další úředníci z kanceláře náměstka ministra.

Zvláštní odbor byl rozprášen

Ještě před prázdninami to vypadalo, že se případ podaří úspěšně vyřešit. Jenže zvláštní odbor vojenské policie, který diskreditační pokus vyšetřoval, byl zcela rozprášen a přišli noví vyšetřovatelé, kteří s tak závažnými případy nemají zkušenosti.

Navíc nebyly provedeny zásadní důkazy: například prohlídky počítačů podezřelých osob, nebo některé kriminalistické analýzy. Někteří aktéři případu v průběhu vyšetřování pozměnili původní výpovědi a výsledek byl nasnadě: pachatel je neznámý.

Ministerstvo obrany oba případy od počátku bagatelizovalo. Skutečnost, že zmiňované záležitosti byly ale pro vedení resortu mimořádně citlivé, dokazují dvě věci: Za prvé: neutuchající zájem o informace z vyšetřování obou kauz. A za druhé: kvůli těmto případům svolaná hromadná jednání, které agenti Vojenského zpravodajství absolvovali se svým šéfem Ondřejem Páleníkem před měsícem, a příslušníci vojenské policie s ministrem Martinem Bartákem před čtrnácti dny.

Milan Kopp, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme