Vyšetřování jedné z kauz IPB provázejí zásadní chyby

Zásadní chyby udělal ve svém rozhodnutí státní zástupce, který o prázdninách zastavil stíhání bankéřů v jednom z případů zkrachovalé Investiční a poštovní banky (IPB). Jde o kauzu České pivo, při níž byly vyvedeny do zahraničí tři české pivovary v čele s plzeňským Prazdrojem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

IPB

IPB | Foto: Jan Rosenauer

Případ teď kvůli stížnosti poškozené strany řeší Nejvyšší státní zastupitelství. Na povrch tak vyplouvají zásadní informace, které zůstaly léta v tichosti uloženy uvnitř policejního spisu.

Například ta, že vedení IPB zatajilo před Českou národní bankou operaci, kterou s investorem, japonským bankovním domem Nomura, "upeklo".

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Jana Hrbáčka o chybách státního zástupce v případu České pivo

Kdyby totiž centrální banka znala požadavky Nomury, nikdy by její vstup do jedné z největších českých bank neposvětila.

Byla to velmi pochybná transakce s akciemi tří pivovarů - Plzeňského Prazdroje, Radegastu a Velkopovického kozla. Akcie měly být pojistkou vstupu nového menšinového akcionáře IPB, japonské Nomury.

Cenné papíry, které přišly na sedm miliard korun, jež navíc zaplatila sama IPB, Nomura posléze prodala za 24 miliard. Československá obchodní banka (ČSOB), která Investiční a Poštovní banku po krachu převzala, si na zmiňovaných 24 miliard dělá dodnes nárok.

Zásadní chyby žalobce

Žalobce Vrchního státního zastupitelství v Praze Ladislav Letko ale v létě stíhání manažerů IPB a Nomury kvůli akci České pivo zastavil. V odůvodnění svého kroku přitom udělal minimálně dvě zásadní chyby.

Podle právní zástupkyně ČSOB Hany Marvanové například zcela překroutil verdikt Vrchního soudu, o který se ve svém odůvodnění zastavení stíhání opírá:

"Státní zástupce naprosto v rozporu s trestním zákonem konstatoval, že trestní stíhání za skutek spáchaný představiteli Nomury je promlčen, protože obvinění bylo sděleno až po pěti letech od skutku, a zkonstatoval, že promlčecí lhůta je pětiletá. Prostým nahlédnutím do trestního zákona každý může zjistit, že promlčecí lhůta v případě škody velkého rozsahu pro trestný čin zneužívání informací v obchodním styku je dvanáctiletá. Takových pochybení je tam celá řada."

Marvanová podotýká, že žalobce může být také podjatý, protože má úzké vazby s obhájcem jednoho z podezřelých bankéřů.

Zastupitelstvo mlčí

Český rozhlas se proto snažil získat reakci státního zástupce Ladislava Letka. Ten svůj mobilní telefon ale nezvedal. Mluvčí Vrchního státního zastupitelství Irena Válová příliš sdílná nebyla.

"Mohu říci pouze tolik, že ani pan dozorující státní zástupce, ale ani Vrchní státní zastupitelství v Praze jako instituce v tuto chvíli nemá možnost na vaše dotazy reagovat, a to proto, že trestní věc České pivo byla postoupena k rozhodnutí nadřízenému orgánu, to znamená Vrchnímu státnímu zastupitelství, a to na základě stížnosti ČSOB právě proti rozhodnutí doktora Letka. U nás spisový materiál není, ten byl postoupen též nadřízenému orgánu," uvedla mluvčí.

ČNB by vstup Nomury nepovolila

Až dnes vychází najevo informace, že by kvůli operaci České pivo centrální banka vstup Nomury do IPB vůbec nepovolila. Dozvěděla se o ní ale až ve chvíli, kdy byla na banku uvalena nucená správa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s bývalým členem bankovní rady ČNB Pavlem Racochou

Při výslechu na policii to řekl někdejší člen bankovní rady ČNB, zodpovědný za bankovní dohled, Pavel Racocha. A na svém trvá i dnes.

"Akcionář, který se chce podílet na podnikání banky, vkládá svůj vlastní kapitál a podstupuje riziko, které mu vyplývá z dalšího podnikání. Má tedy zájem pečovat o svoji investici," vysvětluje Racocha a dodává:

"V tomto případě tam ten zájem nebyl, protože Nomura žádné riziko nepostupovala, a v tomto případě bychom žádný souhlas nemohli udělit. Rozhodnutí, že tato operace nebyla trestným činem, by fakticky znamenalo, že zkreslování účetnictví a informací vůči veřejnosti, vůči regulátorovi, by bylo vlastně legální."

Běžná transakce, tvrdí bývalý muž číslo dvě IPB

V případu České pivo policie obvinila ze zneužívání informací v obchodním styku celkem 11 lidí, včetně jednoho ze stratégů IPB Libora Procházku. Státní zástupce Ladislav Letko ale v červenci rozhodl o tom, že jsou nevinní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s bývalým manažerem IPB Liborem Procházkou

Libor Procházka k rozhodnutí žalobce Českému rozhlasu exkluzivně řekl: "Obvinění jsme od počátku považovali za naprosto nesmyslné. Přestože jsme to už několikrát prokázali a doložili, tak to skončilo až po takových letech. To je naprosto nezvyklé."

Poslední slovo má teď Nejvyšší státní zastupitelství, které rozhodne, jestli je případ definitivně uzavřen a má být odložen ad acta, anebo přikáže další doplnění důkazů. Celková škoda po vytunelování IPB překročila 100 miliard korun.

Žalobce Letko řešil Diag Human i gripeny

Finále vyšetřování kauzy České pivo provázejí pochybnosti už delší dobu. Na státní zastupitelství došel například už na jaře anonym fundovaně popisující, jak žalobce Ladislav Letko s případem naloží. A jeho prognóza se potvrdila.

Žalobce Ladislav Letko je zkušeným právníkem, který pro státní zastupitelství pracuje léta. Jeho rukama prošla řada závažných případů. Například podezření z korupce při výstavbě dálnice D47, stíhání manažerů ČEZ, kauza Diag Human nebo podezření z úplatkářství při nákupu stíhaček Gripen. Problém ale je, že všechny tyto vyjmenované případy skončily v propadlišti dějin. Podobně jako naposledy České pivo.

Podrobnosti o případu si můžete poslechnout v pořadu Pod kůži, který Radiožurnál vysílá krátce po půl třetí.

Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme