Zastavení stíhání v kauze Čapí hnízdo? Vyšetřování Babišova syna pokračuje, stále se ho nepodařilo vyslechnout

V případě, že bude zastaveno stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) a dalších obviněných v kauze Čapí hnízdo, mělo by skončit i vyšetřování Babiše mladšího. Myslí si to jeho advokát Petr Topinka. Andrej Babiš mladší byl z případu údajného dotačního podvodu vyloučen do samostatné větve, jelikož se ho dlouhodobě nedařilo vyslechnout. Aktuálně se ho tak netýká návrh, který podle Deníku N svému nadřízenému poslal státní zástupce Jaroslav Šaroch.

Praha/Ženeva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syn premiéra z prvního manželství Andrej Babiš mladší pobýval v roce 2017 na Ruskem anektovaném Krymu, kam ho odvezl jeho ošetřovatel Petr Protopopov

Syn premiéra z prvního manželství Andrej Babiš mladší pobýval v roce 2017 na Ruskem anektovaném Krymu, kam ho odvezl jeho ošetřovatel Petr Protopopov | Zdroj: Facebook Andrej Babiš

„Jestli bude zastaveno trestní stíhání všech obviněných, tak logicky – aspoň podle mého názoru – by mělo být zastaveno i trestní stíhání mého klienta, který v tom nemá rozhodně žádnou zásadní úlohu,“ řekl pro iROZHLAS.cz Topinka.

Podle něj z logiky věci vyplývá, že pokud bude zastavena celá věc, neměl by být dál stíhán ani jeho klient. „Určitě bych se pak připomněl státnímu zástupci,“ dodal.

Kauza Babiše mladšího

  • Kauza kolem Andreje Babiše mladšího vypukla loni v listopadu, a to poté, co ho reportéři serveru Seznam Zprávy vypátrali ve Švýcarsku. Babiš mladší novinářům vylíčil, že ho manžel jeho ošetřující lékařky Dity Protopopové (a jeho tehdejší pečovatel) Petr Protopopov nedobrovolně odvezl na Ruskem anektovaný poloostrov Krym. „Zneužil toho, že můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli stíhání Čapího hnízda,“ popsal premiérův syn reportérům.
  • Pražští kriminalisté možné zavlečení Babiše mladšího prověřovali už v roce 2018 poté, co je o tom e-mailem zpravil on sám. Případ nicméně odložili. Vedení pražské policie kriminalistu, jenž případ odložil, i jeho nadřízeného, který chybu při kontrole nezjistil, nedávno potrestalo.

Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch měl minulý pátek podle informací serveru Deník N rozhodnout o zastavení stíhání všech obviněných. Verdikt ale zatím není konečný, schválit ho musí Šarochův nadřízený Martin Erazím. To může trvat – s ohledem na rozsah spisu – týdny. Do kauzy pak ještě může zasáhnout nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Babišův syn z prvního manželství byl v březnu z kauzy vyloučen a je vyšetřován samostatně. Žije totiž s matkou ve Švýcarsku a navíc má mít zdravotní problémy. Premiér se už dříve nechal slyšet, že jeho syn trpí schizofrenií. Podle Petra Topinky je v Ženevě stále v péči lékařů.

Samostatné vyšetřování

Jeho samostatné vyšetřování ale stojí na místě. „Posun v této kauze není žádný,“ reagoval na dotaz serveru iROZHLAS.cz obvodní státní zástupce Jan Lelek, který má vyšetřování premiérova syna na starosti.

Podle něj kriminalisté stále čekají na reakci švýcarských úřadů. Ty čeští policisté zřejmě letos požádali o pomoc s výslechem Babiše mladšího. K tomu ale stále nedošlo. „Mám jen tu informaci, že klienta tam nikdo ještě nevyslechl,“ potvrdil Topinka.

7 otázek a odpovědí kauzy Čapí hnízdo: s jakými důkazy policie pracovala, překvapil Šaroch a kdo je na tahu?

Číst článek

Lelek nechtěl říci, zda se švýcarskou stranou policisté aktivně komunikují. „To nebudu blíže komentovat, zda jsme s někým v kontaktu, nebo nejsme,“ dodal.

Švýcarská strana se dlouhodobě nechce k žádosti o pomoc vyjadřovat. „Úřad generálního prokurátora v Ženevě obecně neinformuje veřejnost o případech týkajících se žádosti o vzájemnou právní pomoc,“ uvedla na dotaz iROZHLAS.cz ženevská prokuratura, která má případ na starosti.

Klíčová výpověď?

Právě výpověď Babiše mladšího by mohla osvětlit, kdo skutečně Farmu Čapí hnízdo v době jejího vzniku vlastnil.

Policistům se dlouho nedařilo vyslechnout ani Babišovu dceru z prvního manželství Adrianu Bobekovou. Ta tvrdila, že je duševně nemocná. Nakonec ale výslech proběhl.

Vyšetřovatelé měli za to, že se obě Babišovy děti snaží vyšetřování vyhnout, jak napsali přímo do usnesení o zahájení trestního stíhání.

Lékařské zprávy na policii poslaly poté, co je vyšetřovatelé pozvali k podání vysvětlení, které předcházelo zahájení trestního stíhání. Zprávu pro Babiše mladšího přitom sepsala lékařka a bývalá poradkyně Andreje Babiše Dita Protopopová, jejíž manžel Petr o Babiše mladšího pečoval.

Zavlečení na Krym

Před dvěma týdny také generální inspekce uzavřela možné pochybení policisty, který prošetřoval údajné zavlečení Babiše mladšího na Krym. V roce 2018 premiérův syn policii poslal e-mail, kde tvrdil, že byl unesen, protože prý jeho otec potřeboval, aby na čas zmizel právě kvůli vyšetřování kauzy Čapí hnízdo.

Policisté udělali při prověřování únosu Babiše juniora administrativní chybu. Dostali kázeňský trest

Číst článek

Vedení pražské policie kriminalistu, jenž případ odložil, i jeho nadřízeného, který chybu při kontrole nezjistil, potrestalo. Pochybení přitom mělo mít jen „administrativní charakter“ a nemělo by mít na případ žádný vliv.

Obvinění premiéra, jeho rodiny a spolupracovníků kvůli dotačnímu podvodu stojí na desetičlánkovém důkazním řetězci, jak už v minulosti popsal iROZHLAS.cz. Především vychází z interní zprávy banky a ekonomického posudku vypracovaného pro policii.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila Agrofertu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V létě 2008 získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost vrátila pod Agrofert.

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme