Vyšetřování nesrovnalostí Babišova majetkového přiznání je odloženo, skutek je promlčený

Městský úřad v Černošicích odložil vyšetřování nesrovnalostí v majetkovém přiznání vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše z hnutí ANO. Skutek je promlčený, jak již dříve upozornil server iROZHLAS.cz. Odpovědnost za přestupek podle platné legislativy zaniká po roce. Šéfovi státní kasy přitom podle zákona o střetu zájmů hrozila až padesátitisícová pokuta.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Andrej Babiš

Ministr financí Andrej Babiš | Zdroj: ČTK

„Ano, podnět jsme odložili. Odpovědnost za přestupek podle zákona o přestupcích zanikla," uvedla tajemnice Bohumila Budková z černošického úřadu, pod který Babiš s bydlištěm v Průhonicích spadá.

Prošetření nesrovnalostí v majetkovém přiznání ministra financí za rok 2014 žádal sněmovní mandátový a imunitní výbor, který má příjem a kontrolu majetkových přiznání zákonodárců na starosti. Dokument Babiš ve sněmovně odevzdal v červnu následujícího roku. Od spáchání přestupku tak uplynuly už téměř dva roky.

Babiš vyvázne bez trestu. Chyby v jeho majetkovém přiznání jsou promlčené

Číst článek

Příjmy, které Babiš přiznal v majetkovém přiznání, totiž nesedí s příjmy, které uvedl v „auditu", jak upozornil iROZHLAS.cz. Zatímco v dokumentech pro sněmovnu uvedl, že v roce 2014 vydělal 201 milionů po zdanění, podle zprávy auditorů to bylo 175 milionů. Jeho příjmy se tak liší o 26 milionů korun.

Verdikt přestupkového orgánu nezbývá než respektovat, řekl místopředseda výboru Martin Plíšek z TOP 09. Na promlčení ale má odlišný názor. „Jako výbor jsme konali ihned v okamžiku, kdy jsme se o nesrovnalostech dozvěděli," zdůraznil Plíšek.

Protože Babiš chybné údaje v prohlášení o majetku neopravil, je podle poslance navíc otázkou, zda se nejednalo o pokračující skutek. Možnost odvolání proti verdiktu podle Plíška neexistuje, výbor ani není účastníkem řízení. Upozornil však také na to, že přestupkový orgán odložením věci neřekl, že se delikt nestal.

Promlčecí lhůta se zpřísní

Babiš rozpor už dříve vysvětloval chybou nezkušené účetní. Ačkoli se v majetkovém přiznání píše, že jde o mzdu po zdanění, podle ministra šlo o hrubý příjem. Příjmy uvedené v obou dokumentech Andreje Babiše ale i tak nesedí, jak záhy upozornil šéf kontrolního výboru Vladimír Koníček (KSČM).

Audit příjmů Babiše nesedí s jeho majetkovým přiznáním. Liší se o desítky milionů

Číst článek

Promlčecí lhůta za přestupky se má přitom podle novelizace zákona od července zpřísnit. Nově budou fungovat dvě sazby – jeden a tři roky. Tříletá sazba má platit pro takové přestupky, u nichž hrozí ze zákona pokuta 100 000 korun a více.

Od září se zpřísní také sankce za chybné majetkové přiznání. Dle novely zákona přezdívaného „lex Babiš" budou moci úřady udělit pokutu až do výše půl milionu korun. Podat „přesné, pravdivé a úplné" majetkové přiznání politikům ukládá zákon o střetu zájmů.

 

ČTK, kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme