Vyšetřování Olova skončilo - obviněni Šíma i redaktoři MF Dnes

Vyšetřování takzvané akce Olovo, která měla očernit místopředsedkyni Poslanecké sněmovny Petru Buzkovou, skončilo. Vyšetřovatelka případu navrhla obžalovat premiérova poradce Vratislava Šímu z pomluvy. Kromě Šímy jsou obžalováni i dva redaktoři Mladé fronty Dnes Sabina Slonková a Jiří Kubík, kteří o dokumentu Olovo informovali jako první.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šíma bude obviněn z trestného činu pomluvy. Redaktoři jsou obviněni z nadržování. Českému rozhlasu to potvrdila mluvčí Úřadu vyšetřování Soňa Jindráková. Podle vyšetřovatelky se oba dopustili nadržování trestnému činu, protože odmítli sdělit, kdo jim text poskytl.

Jiří Kubík pro Český rozhlas uvedl, že je verdikt vyšetřovatelky nepřekvapil.

Sabina Slonková k tomu Českému rozhlasu řekla, že jméno svého informátora stejně neprozradí.

Stíhání redaktorů Mladé fronty Dnes Sabiny Slonkové a Jiřího Kubíka ale už při vznesení obvinění zastavil prezident Václav Havel. Novináři ale milost nepřijali, protože chtějí, aby jejich případ skončil před soudem. Ten ale kvůli amnestii rozhodne v jejich případě pouze o vině, nikoli o trestu.

Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny za ČSSD Petra Buzková rozhodnutí vyšetřovatelky v kauze Olovo přivítala. Zároveň ale zdůraznila, že jí osobně ho nepřísluší komentovat.

Ministr vnitra Stanislav Gross k tomu pro Český rozhlas uvedl, že ministr vnitra do toho nemůže mluvit. Rozhodující slovo má vyšetřovatelka, dále státní zástupce, popřípadě soud.

Markéta Kaclová, Marek Hejduk, Milada Richterová, Vlasta Valentová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme