Vyšetřování případu Kořistka definitivně skončilo
Nejvyšší státní zastupitelství dnes udělalo tečku za vyšetřováním takzvané kauzy Kořistka. Poslanec US-DEU Zdeněk Kořistka předloni v létě prohlásil, že mu tajemník šéfa ODS Marek Dalík a lobbyista Jan Večerek nabídli desetimiliónový úplatek, když nepodpoří vládu při hlasování o důvěře. Státní zastupitelství dnes případ definitivně odložilo.
Mluvčí nejvyššího státního zastupitelství Pavel Macur informaci Radiožurnálu potvrdil. "Nejvyšší státní zástupkyně se seznámila se záznamem Vrchního státního zastupitelství v Praze o kontrole skončené věci, v níž bylo prověřováno podezření z možné trestné činnosti pana Dalíka a Večerka, a ztotožnila se s tam učiněnými závěry. Zejména souhlasí s tím, že pravomocná usnesení Okresního státního zastupitelství v Ostravě o odložení věci jsou správná," upřesnil.
ODS, Dalík a Večerek v současnosti Kořistku žalují v občanskoprávním sporu. Požadují po něm omluvu a deset miliónů korun jako odškodnění za to, že je křivě nařkl.
Kořistka kontroval tím, že požádal soud, aby byly použity jako důkaz rozsáhlé policejní odposlechy Dalíka, Večerka a šéfa ODS Mirka Topolánka.
Žalující strana se tomu ale ústy právníka Petra Tomana brání. "Použití odposlechů v jakémkoliv jiném řízení než trestním je podle našeho názoru v rozporu se zákonem," uvedl Toman.
Protože bude vyšetřování kauzy Kořistka ukončeno, všechen shromážděný materiál musí být zničen. Kořistkův advokát Jan Kalvoda proto požádal pražský městský soud, aby odposlechy zajistil jako důkaz.
"Občanský soudní řád označuje za možné důkazy všechno, co může přispět k objasnění věci. Pokud jde o odposlechy, ty mají svůj trestněprávní režim a mají být po skončení věci zničeny za podmínky, že před tím nebyly orgány činné v trestním řízení vyzvány, aby předložily obsah policejního spisu včetně záznamu o odposleších civilnímu soudu jako důkaz, což se stalo," řekl Kalvoda.
Spis ke kauze Kořistka přezkoumávalo na pokyn nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké pražské Vrchní státní zastupitelství. Krátce před tímto rozhodnutím se Vesecká 14. března sešla v Praze se šéfem ODS Mirkem Topolánkem. Aktéři schůzky tvrdí, že o případu Kořistka nepadlo ani slovo. Podle nich se schůzce probírali pouze problémy státního zastupitelství.