Vyšetřování vraždy podnikatele Mrázka půjde i po stopách aféry biolíh

Detektivové z útvaru pro boj s mafiemi propojí vyšetřování korupční aféry s biolihem s pátráním po vrahovi kontroverzního podnikatele Františka Mrázka. Propojením se - podle mluvčí policie Blanky Kosinové - otevírá prostor k vypátrání vraha Františka Mrázka i objednavatele této vraždy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policie | Foto: Jan Rosenauer

Obvinění v kauze biolíh František Vybíral a Miloš Červinka byli podle Kosinové v úzkém styku s v lednu zastřeleným Mrázkem. Mrázek byl při tom vážným adeptem na přidělení chystaných obchodů s biopalivy, které se Vybíral podle policie pokoušel ovlivňovat.

Už dříve policie uvedla, že vrahem kontroverzního podnikatele Františka Mrázka nemusel být profesionál. Z ohledání místa činu totiž vyplynulo, že pachatel, skrytý v tújích, vystřelil ze vzdálenosti jen asi deset až 15 metrů. Mrázka, který byl součástí vlivné podnikatelské skupiny ovládající například Setuzu, zavraždil 26. ledna neznámý pachatel na parkovišti před sídlem jeho firem v Praze 4.

Důvod střelby bývá spojován s podnikáním Františka Mrázka, které se mělo často pohybovat na hraně zákona. Policie ho v minulosti podezírala z řady trestných činů včetně objednání vraždy. Nikdy ale nebyl z ničeho usvědčen.

František Mrázek byl považován za mozek finanční skupiny, která kontroluje potravinářský kolos Setuza. Podnikal spolu s Tomášem Pitrem a Miroslavem Provodem. Sám o sobě řekl, že kontroluje majetek ve výši několika miliard. Podle tisku byl namočen i do řady podvodů v českých bankách, Pragobanku údajně připravil o 86 milionů korun.

Nejcennějším "úlovkem" skupiny byla zřejmě Setuza, kterou získali v roce 2000 za nejasných okolností po pádu Investiční a poštovní banky.

Mrázek se netajil tím, že má velmi dobré vazby na některé české politiky. Hospodářským novinám před třemi lety například řekl, že má telefony na 17 poslanců a 6 senátorů a se všemi si tyká. Dobré známé měl ale i v policii a bývalém vedení Národního bezpečnostního úřadu. Podnikání se František Mrázek začal věnovat už počátkem 80. let minulého století. Začínal obchody s elektronikou, policejní zdroje ale zmiňují i nelegální směnu valut a černý obchod se starožitnostmi. Za své obchody strávil nějaký čas ve vězení, ale už za dob socialismu se stal milionářem.

Milan Kopp, Naděžda Hávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme