Vyšetřování: Za nehodou vlaku v Ústí může být vysoká rychlost

Příčinou pondělní nehody osobního vlaku v Ústí nad Labem může být překročení rychlosti. Vyplývá to z vyšetřování Drážní inspekce. Při nehodě zahynul strojvedoucí, dalších 11 osob bylo zraněno, z toho dvě těžce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nehoda vlaku v ústecké čtvrti Vaňov | Zdroj: ČTK

Osobní vlaku typu City Elefant vykolejil na výhybce, naklonil se doleva a po desítkách metrů předním vozem narazil do betonové zdi. Součet škod je 65 milionů korun. Z vyšetřování vyplývá, že strojvedoucí v místě překročil povolenou rychlost skoro dvojnásobně

Náměstek generálního inspektora Drážní inspekce Jan Kučera v Ranním interview Radiožurnálu řekl, že vysoká rychlost může být pouze jednou z příčin nehody:

Přehrát

00:00 / 00:00

Náměstek generálního inspektora Drážní inspekce Jan Kučera: Vysoká rychlost může být jednou z příčin

„V tento okamžik se nevyloučila žádná možná příčina. Vždy, když se stane nehoda, zkoumá se, technická závada, lidské pochybení, systémová chyby, případně vnější vliv. V tomto případě můžeme už konstatovat, že vlak měl do výhybny Ústí nad Labem - jih povolen vjezd, ale rychlostí nejvíce 50 km/hod z toho důvodu, že jel takzvaně do odbočky na výhybce. Víme, že v době nárazu vlaku do betonové zdi činila jeho rychlost 108 km/hod.,“poznamenal.

Informaci o překročení rychlosti již potvrdily záznamy z rychloměru.

„Veškeré rychloměrové záznamy se archivují. Nadřízení strojvedoucích v depech kolejových vozidel provádějí namátkově rozbor rychloměrových záznamů se zaměřením na dodržování povolené rychlosti. Každý strojvedoucí musí být dvakrát ročně kontrolován,“ řekl Jan Plomer z odboru kolejových vozidel Českých drah.

Trať mezi Prahou a Ústím nad Labem už je částečně průjezdná, vlaky jezdí po jedné koleji. Technici dál intenzivně odklízejí trosky a pracují na zprůjezdnění celého koridoru.

Milan Kopp, Tomáš Procházka, Katarína Brezovská, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme