Vyšetřovatel navrhl pro Železného vazbu

Vyšetřovatel předal státnímu zástupci návrh na vazbu pro ředitele televize Nova Vladimíra Železného. Českému rozhlasu to řekla mluvčí vyšetřovatelů Soňa Jindráková. Pokud bude státní zástupce souhlasit, definitivně o vazbě rozhodne soud. Železný je od úterý v cele předběžného zadržení. Obviněn je z pokusu o poškozování věřitele, za což mu hrozí až osmiletý trest.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

A. Rozehnal a V. Železný

A. Rozehnal a V. Železný | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

"Do zítřejšího odpoledne do třetí hodiny musí státní zástupce buď akceptovat či nikoli podnět k návrhu na vzetí do vazby," doplnila Jindráková.

Vyšetřovatel zadržel ředitele TV Nova Vladimíra Železného v úterý odpoledne po šestihodinovém výslechu na úřadu vyšetřování v Dlážděné ulici v Praze 1. Noc strávil v cele předběžného zadržení v Kongresové ulici v Praze 4. Vyšetřovatel se domnívá, že by Železný mohl na svobodě ovlivňovat svědky, pokračovat v trestné činnosti, či ji dokončit. Návrh na vazbu nemá být zdůvodněn obavou z toho, že by televizní ředitel uprchl. S tím ale Železného obhájce Radek Jilg nesouhlasí. "Doktor Železný je stíhán již sedm měsíců, za tu dobu samozřejmě měl možnost kohokoliv ovlivňovat, páchat trestnou činnost a nečinil tak."

Železný byl od letošního dubna obviněn z trestného činu poškozování věřitele. Vyšetřovatel Václav Machala na začátku úterního výslechu původní obvinění zmírnil, z poškozování věřitele jej změnil na pokus o spáchání tohoto trestného činu. Ze stejného činu je obviněn i Železného právník Aleš Rozehnal, který je vazebně stíhán od minulého týdne.

Ředitel TV Nova je podezřelý, že se pokusil vystavením miliardové směnky lichtenštejnské nadaci Astrona Foundation způsobit firmě Central European Media Enterprises škodu zhruba 900 miliónů korun. CME se dříve podílela na chodu Novy a podle mezinárodní arbitráže jí má Železný zaplatit miliardu korun. Místo toho vystavil směnku nadaci Astrona. Od dubna je stíhán i za daňové úniky v souvislosti s dovozem obrazů z ciziny.

Helena Šulcová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme