Vyšetřovatel zadržel Železného a chce jej poslat do vazby

Vyšetřovatel odpoledne zadržel ředitele televize Nova Vladimíra Železného. Radiožurnálu to potvrdila mluvčí republikového úřadu vyšetřování Soňa Jindráková. Ještě dnes večer nebo ve středu ráno má podle mluvčí dát státnímu zástupci podnět k uvalení vazby. Železný je nyní obviněn z pokusu o poškozování věřitele v souvislosti se společností CME, kterou měl připravit o 900 miliónů korun. Za nové obvinění mu hrozí až osm let vězení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

A. Rozehnal a V. Železný

A. Rozehnal a V. Železný | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

Železný stráví noc v cele předběžného zadržení v Kongresové ulici v Praze 4 kam ho krátce před 16. hodinou odvezla po téměř šestihodinovém výslechu modrá octavia z úřadu vyšetřování. Podle Železného právníka Radka Jilga se vyšetřovatel domnívá, že by Železný mohl na svobodě ovlivňovat svědky, pokračovat v trestné činnosti, či ji dokončit. Návrh na vazbu nemá být zdůvodněn obavou z toho, že by televizní ředitel uprchl. Jilg Českému rozhlasu řekl, že tyto důvody nechápe. "Zvlášť v tom světle, že vyšetřovatel nesdělil doktoru Železnému žádné nové obvinění a žádné nové skutečnosti."

Vyšetřovatel Václav Machala na začátku šestihodinového výslechu na úřadu vyšetřování v Dlážděné ulici v Praze 1 nejprve zmírnil Železného dubnové obvinění. Z poškozování věřitele jej změnil na pokus o spáchání tohoto trestného činu. "Před započetím výslechu předal doktoru Železnému i nám právním obhájcům záznam o změně právní kvalifikace, kde původně dokonaný trestný čin překvalifikoval na pokus, tedy na jednání s mnohem nižší společenskou nebezpečností," potvrdil Radek Jilg.

Železný je podezřelý, že firmě CME, jež se dříve podílela na chodu Novy, způsobil škodu zhruba 900 miliónů korun. Vyšetřovatel už v pátek řekl, že potřebuje vyslechnout Vladimíra Železného kvůli novým informacím v jeho případu. Ze stejného činu je obviněn i Železného právík Aleš Rozehnal, který je vazebně stíhán od minulého týdne. Ředitel televize Nova je od dubna stíhán i za daňové úniky v souvislosti s dovozem obrazů z ciziny.

Markéta Kaclová, Petr Doležel, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme