Vysílací maraton pokračuje. Moderátoři zpovídají 90 statečných

Jan Pokorný a Lucie Výborná pracují v rámci 90. narozenin Českého rozhlasu na rekordu. Dvojice moderátorů Radiožurnálu od sobotního večera zpovídá ve speciálním stanu na Václavském náměstí hosty. Do knihy rekordů se zapíšou, pokud se jim podaří vyzpovídat během 48 hodin nepřetržitého vysílání 90 hostů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skleněné studiu Českého rozhlasu na Václavském náměstí | Foto: Matěj Pálka

„Protože chceme tento projekt zapsat také do knihy rekordů, musí to být 90 hostů vysílaných bez přerušení během 48 hodin,“ potvrzuje Jan Pokorný. Projekt nese název 90 statečných.

Prvním respondentem byl spoluzakladatel Agentury Dobrý den Miroslav Marek. Ten také dohlíží na to, jestli pokus o rekord splňuje všechny náležitostí.

Podobných rekordů prý v Česku existuje několik, ale žádný z nich není srovnatelný. „My evidujeme třeba člověka, který 27 hodin moderoval, ač ne úplně nepřetržitě, jakési vytrvalostní motoristické závody do tlampačů na okruhu,“ říká Marek a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Pokorný v Ranním interview na Radiožurnálu popsal průběh prvních hodin projektu 90 statečných

„Tohle je ale záležitost, která je svým způsobem naprosto originální. Jedna věc je povídat si, co chci, nemít toho partnera proti sobě, to je jednodušší. Ale ve chvíli, kdy je to vedení rozhovoru, tak ač většinou mluví host, ti redaktoři musí být celou dobu ve střehu, klást otázky, reagovat na to, co host říká. To je to jedinečné a originální.“

Jedním z prvních hostů, kteří si na vlastní kůži vyzkoušeli, jaké to je, stát se součástí unikátního rozhlasového maratonu, byl i generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan. „48 hodin moderovat – bez hudby! – to je smrtící. Já sám jsem jednou z prvních obětí,“ řekl před rozhovorem.

Střídání po dvou hodinách

Během noci i přes den je kolem vysílacího stanu stále řada diváků, kteří se zájmem sledují, co se uvnitř děje. Vyptávají se, fotí si a natáčejí moderátory i hosty. Jedna z přihlížejících navrhla, aby byl maraton prodloužen ještě o dalších 24 hodin.

Přehrát

00:00 / 00:00

Moderátorka Lucie Výborná prozradila, jak je na tom po téměř 20 hodinách s fyzickými i psychickými silami

Jako běžný kolemjdoucí se dopoledne zastavila třeba i herečka Iva Pazderková, která moderátorům přinesla vegetariánské občerstvení.

„My se tady dobíjíme a kupodivu nedobíjíme se ani energetickými nápoji, nedobíjíme se ani kávou, ani nelegálními prostředky, ale tady panuje skutečně velmi příjemná atmosféra. Někteří lidé sem přinesli kromě úsměvů i svoji vlastní energii. A třeba šéfkuchař hotelu Intercontinental, který byl také jedním ze zpovídaných, přinesl i spoustu jídla, ale až po tom rozhovoru,“ přibližuje Lucie Výborná.

Mezi hosty už byli například režisér Radim Špaček, hendikepovaný sportovec a cestovatel Heřman Volf nebo letový dispečer David Pichl. Ten dnes ráno trochu překvapil moderátora Jana Pokorného, když se svěřil, že osobně řídil přelet amerického prezidenta George Bushe.

„Zatím to jde, protože máme za sebou teprve první noc. Před chvílí jsme si měnili místa, špitli jsme si, zatím to ještě jde. Ale zítra ráno už to asi bude horší, uvidíme, co to s námi udělá,“ hodnotí své ranní pocity Jan Pokorný.

Václav Cílek, jeden z prvních hostů Lucie Výborné během rozhlasového maratónu | Foto: Matěj Pálka

„Bude-li nějaká krize, pravděpodobně bude v pondělí dopoledne, ale už s vidinou na ten závěr a na to finále, které bude v pondělí 15 minut po osmé, bychom to už mohli nějak zvládnout,“ dodává Lucie Výborná.

Moderátoři se během noci střídali po dvou hodinách a čtyřech hostech. "My se nestřídáme podle toho, kdo má ke kterému hostu blíž tematicky, ale spíš podle toho, jak jsme na tom psychicky i fyzicky," vysvětluje Pokorný. Těší ho, že všichni, kteří účast přislíbili, skutečně dorazili. Obzvlášť prý oceňuje ty, kteří přišli uprostřed noci.

Například mezi třetí a čtvrtou hodinou ráno to byl Honzík z Arabely, režisér Ondřej Kepka. Přestože vstal půl hodiny před příchodem, byl prý plný energie, kterou přenesl i na moderátory.

Rozhlas potřebuje srdcaře, říká Lucie Výborná

Číst článek

„Musím říct, že Martin Mašek, dramaturg hostů Radiožurnálu, má šestý smysl pro zajímavý mix témat a osobností. Při oslovování se jen málokdy setkal s odmítnutím. Příchozí se se zájmem ptali, proč to děláme, jestli nás to baví. A sami nám dodali dost energie, protože ji měli,“ popisuje Pokorný. A proč se tedy s Lucií Výbornou do akce pustili?

„My máme rádi rádio, Český rozhlas. A jestli je Radiožurnálu kromě zpravodajství a publicistiky něco vlastní, jsou to hosté. Chtěli jsme takto Českému rozhlasu poděkovat, že se v takové kondici dožil těch 90 let, a popřát mu hodně zdraví, kondice, nápadů a hodně tvůrčích moderátorů, redaktorů, zvukařů a všech dalších profesí i do dalších 90 let,“ tvrdí Jan Pokorný.

Český rozhlas - 90 let s vámi

Číst článek

„Myslím si, že nám pořád ještě nedochází, do čeho jsme se pustili, protože tu práci máme prostě rádi. Nejde tady úplně o rekord, jsou tady skvělí hosté a jsou tady skvělí lidé, kteří se na nás přišli podívat,“ souhlasí s ním Lucie Výborná.

Jak se moderátorům i jejich hostům vysílání daří, si můžete poslechnout na internetu na webové stránce Radiožurnálu. Mezi dalšími hosty se objeví třeba moderátor Jan Rosák, botanik Václav Větvička, legendární rozhlasový režisér Karel Weinlich, bezpečnostní expert Andor Šándor, filmový kritik Tomáš Baldýnský či režisérka Irena Pavlásková.

Jan Pokorný, Jakub Šídlo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme