Vyškovsko se dozví, zda u nich bude chemické cvičiště

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík by měl dnes oznámit občanům, zda a za jakých podmínek se prostor Březina na Vyškovsku stane chemickým cvičištěm NATO. Naše armáda totiž hodlá posílit svoji pozici chemických spocialistů v alianci a proto údajně nabídla bruselské centrále, aby na českém území pořádala vojenský výcvik se skutečnými otravnými a radioaktivními látkami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

američtí vojáci | Foto: USMC

V Březině u Vyškova by měl zřejmě probíhat i nácvik práce s nebezpečnými radioaktivními látkami v práškové podobě. Zatím však podrobné informace nikdo poskytnout nemůže. Plukovník Generálního štábu z Březiny u Vyškova Radovan Rotrekl nám k tomu řekl: "V každém případě na teritoriu posádky Vyškov ve výcvikovém prostoru je jedno výcvikové zařízení, kde lze provádět výcvik odborníků chemického vojska."

Ani starosta Vyškova Miloš Olík nic o chemickém cvičení zatím neví: "Pokud by nějaké takové cvičiště mělo vzniknout, tak určitě bude prvotním zájmem města, dovědět se o tom podrobně, jaký by to mělo dopad na nše občany a na naše město."

V Březnici by se podle informací Radiožurnálu měla první příprava rakouských vojáků uskutečnit už v červenci. Používat by se přitom měl yperit a sarin. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík označil včera údaje z generálního štábu za pouhé teoretické úvahy. Na dnešek nicméně svolal do Vyškova mimořádnou tiskovou konferenci. Na ní by měl vysvětlit, jaké má vlastně armáda s chemickým cvičištěm v Česku plány.

Markéta Kaclová, Gabriela Sahánková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme