Vyslání našich vojáků do zahraničí by mělo být jednodušší

Česká protichemická jednotka by měla spolupracovat na bezpečnosti letošních olympijských her. O vyslání stovky našich vojáků požádalo pořádající Řecko prostřednictvím Severoatlantické aliance. Vláda, jak potvrdil její mluvčí Jindřich Marek, žádost schválila a teď už záleží na parlamentu, jestli čeští chemici koncem července skutečně do Řecka odjedou. "NATO by mělo financovat přepravu tam a zpět naší jednotky. Řekové by měli hradit veškerou logistiku, naše rozpočtová zátěž by se víceméně týkala platů profesionálních vojáků, kteří by se té akce zúčastnili."

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vojáci | Foto: Jiří Hošek

Pro příště by se měla účast našich vojáků v zahraničí zjednodušit. Senát totiž začne dnešní schůzi rozhodnutím, které by mělo vládě umožnit vysílat jednotky rychlého nasazení do krizových oblastí neprodleně, ještě před schválením zákonodárců. Parlament by vládní krok potvrdil až zpětně. Bianco šek kabinetu se sice senátorům příliš nelíbí, ale v případě jednotek rychlého nasazení zřejmě udělají senátoři výjimku.

"Já si myslím, že vláda by nemohla počítat s paušální podporou pro takové kroky, ale jestli to bude v režimu, který je navrhován, že parlament musí zpětně potvrdit, pak samozřejmě vláda jako exekutiva nechť tuto možnost má," potvrzuje Robert Kolář z klubu Otevřené demokracie. "Musíme mít ale na paměti, že o vyslání našich vojenských sil do zahraničí obecně vždy musí rozhodovat parlament."

Tuto možnost by měla vláda od parlamentu získat na zhruba půlroční období a platila by pro vyslání jednotek rychlého nasazení do počtu maximálně 400 osob.

Markéta Kaclová, Aleš Heřmánek, Dana Jaklová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme