Výslech Nagyové v případu zveřejnění jejích odměn na Úřadu vlády nic nového nepřinesl

Vazebně stíhaná bývalá šéfka Nečasova kabinetu Jana Nagyová vypovídala před pražským obvodním soudem. Z ostravské věznice ji nad ránem přivezla eskorta do Prahy kvůli čtvrthodinovému svědectví. Měla pomoci objasnit případ loňského zveřejnění jejích odměn. V kauze je obviněný někdejší šéf rozvědky Karel Randák. Soud jednání odročil na 23. října.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jana Nagyová vypovídala 15. července u Obvodního soudu pro Prahu 1 v kauze zveřejnění jejích odměn na úřadu vlády. | Zdroj: ČTK

Jana Nagyová už je přes měsíc ve vazbě. Před soudem nevystupovala vůbec tak sebevědomě, jak ji známe z doby, kdy byla ředitelkou kabinetu expremiéra Nečase.

Její advokát požádal, aby mohla ze zdravotních důvodů sedět, a chvíli to vypadalo, že Nagyová nebude schopná vypovídat. „Já v této době prostě prožívám nějakou jinou situaci, náročnou pro můj fyzický i psychický stav. Tak bych byla ráda, jestli je to možné, aby se přečetla moje výpověď,“ řekla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výslech Jany Nagyové sledoval přímo v soudí síni redaktor Martin Drtina

„Ona shodila deset kilo během měsíce, je zesláblá. To je snad jediné, co mohu říct. Já nejsem oprávněn o jejím zdravotním stavu mluvit,“ uvedl na vysvětlenou její advokát Eduard Bruna.

Nakonec sice Nagyová vypovídala, ale vesměs jen odkázala na to, co už uvedla předtím na policii. „Já jsem na tyto otázky odpovídala v lednu a teď už si opravdu neuvědomuji… Odpovídala jsem na to v lednu při tom výslechu, který trval dvě a půl hodiny. A platí to, co jsem uvedla,“ prohlásila.

Soud se jí zeptal i na to, jestli zveřejněné výplatní pásky jsou pravé a jestli skutečně odpovídají tomu, jak vysoké byly její odměny. A v tom Nagyové selhala paměť.

„Promiňte, to už já si nepamatuji, jakou jsem brala částku, s odkazem na dobu před téměř dvěma lety,“ odpověděla. Podle zveřejněných informací si Nagyová pod Petrem Nečasem přišla díky odměnám na více než čtvrtmilionové měsíční příjmy.

Svědek i poškozená

Jana Nagyová v tomto případu vystupuje jednak jako svědek a jednak jako poškozená. Tvrdila totiž, že čelí slovním závistivým útokům ze svého okolí. U soudu ale na dokazování v tomto směru nedošlo. Otázky k tomu nakonec nepoložil ani Karel Randák.

„Původně jsem se chtěl zeptat na to, aby uvedla konkrétní lidi, kteří ji na ulici, respektive v panelovém domě, ve kterém údajně bydlí, musí znát. A jestli tam byla osočována ze strany svých sousedů, tak by to třeba mohla specifikovat, ti lidé by se dali předvolat, aby dosvědčili její výpověď, ale pak jsem na tento pokus rezignoval,“ řekl Randák.

I jeho obhájce Petr Kočí nakonec nad vystoupením Nagyové zlomil hůl. „Myslím si, že její výpověď je ve značné části nepoužitelná, a prakticky nevypovídala,“ konstatoval.

Na dnešek byl předvolán i expremiér Petr Nečas. Ten se ale včera narychlo omluvil z rodinných důvodů. Soud si ho pozve znovu na konci října.

Martin Drtina, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme