Výslechem dalších svědků a obžalovaných pokračuje hlavní líčení s exhejtmanem Rathem

Krajský soud v Praze vyslýchá další svědky v případu bývalého hejtmana Davida Ratha a dalších deset obžalovaných. Státní zástupce je viní z údajné korupce při zadávání veřejných zakázek ve středních Čechách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath | Zdroj: ČTK

Soud minulý týden nepustil Davida Ratha z vazby. Ten si proti tomu podal stížnost, o které bude rozhodovat vrchní soud.

Rath podle svých obhájců zpočátku stížnost podávat nechtěl. Po měsíci od doby, kdy ho krajský soud nepustil, totiž může požádat o propuštění znovu. A podání stížnosti znamená, že se tato doba prodlouží o čekání na verdikt vrchního soudu.

"V pondělí 7. 10. byla podána stížnost proti rozhodnutí Krajského soudu v Praze, který dne 3.10. rozhodl o zamítnutí žádosti o propuštění z vazby doktora Davida Ratha,“ potvrdil Rathův advokát Adam Černý.

Propuštění v budoucnu není vyloučeno

Podle Krajského soudu v Praze stále hrozí, že by exposlanec utekl nebo se skrýval, do budoucna ale soudce propuštění nevyloučil.

Rath už je ve vazbě přes šestnáct měsíců. Krajskému soudu slíbil, že se v případě propuštění bude starat o nemocného otce, pracovat jako lékař v ordinaci své manželky a odevzdá cestovní pas. Soud ale jeho slib nepřijal, proti jeho propuštění z vazby byl i státní zástupce Petr Jirát.

V kauze Rath padlo další obvinění, policie začala stíhat firmu Metrostav

Číst článek

Soud dnes jako první vyslechl svědkyni Janu Chlumskou. Ta pracovala ve firmě u obžalované Lucie Novanské. Připravovala zadávací dokumentaci k veřejným zakázkám ve Středočeském kraji. Mluvila například o zakázkách pro středočeské nemocnice, o přístrojovém vybavení i rekonstrukci.

O žádných účelových manipulacích nevypovídala, dokonce se jí nikdo z obžalovaných na nic nezeptal, což nebývá obvyklé.

Pražský vrchní soud bude řešit stížnost na setrvání Ratha ve vazbě

Číst článek

Jednání v kauze Rath začalo v srpnu a původně mělo skončit v říjnu. Soudce Robert Pacovský ale chce slyšet další svědky a soudní znalce. Také se budou číst další listinné důkazy a přehrávat mnohahodinové záznamy policejních odposlechů.

Právě odposlechy považuje státní zástupce za klíčové, obhajoba je naopak od samého začátku zpochybňuje. Líčení se tak protáhne. Zatím je naplánované do února příštího roku.

Soud už vyslechl všech 11 obžalovaných a řadu svědků. Promítal také videozáznam z Rathova zadržení loni v polovině května a domovní prohlídky u dalších dvou obžalovaných - Kateřiny Pancové a Petra Kotta. Pancovou soud po šestnácti měsících z vazby před více než týdnem pustil, Rath a Kott tam stále zůstávají.

Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme