Výslechy kvůli privatizaci Unipetrolu pokračují, vypovídal Babiš

Téměř šest hodin vyslýchali polští prokurátoři prostřednictvím českých policejních vyšetřovatelů podnikatele Andreje Babiše kvůli podezřelým okolnostem privatizace petrochemického holdingu Unipetrol. Při předchozích návštěvách Prahy si Poláci pozvali například některé bývalé ministry nebo expremiéra Stanislava Grosse. Babišův výslech byl zatím nejdelší, protože podnikatel je považován za klíčového svědka. Výslechy budou pokračovat až do pátku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš přichází k výslechu

Andrej Babiš přichází k výslechu | Zdroj: ČTK

Polské žalobce zajímá hlavně to, jestli prodej petrochemického holdingu provázela korupce, o níž hovořil v polském Sejmu bývalý manažer polského koncernu PKN Orlen Krzysztof Kluzek. Babiš ale jakékoliv uplácení rezolutně popírá. "Oni se mne ptali na všechno. Já jsem strašně rád, že jsem konečně měl možnost říct to, co jsme potřeboval, a konečně dal někdo tu pravdu na papír. Pět a půl hodiny jsem jim tam odpovídal na dotazy a jsem velice spokojený," řekl po svém výslechu Českému rozhlasu Babiš.

Podle Babiše jsou tvrzení Krzysztofa Kluzka o tom, že privatizaci Unipetrolu provázela korupce, výmysly. Babiš zároveň tvrdí, že aféra Unipetrol, která vypukla v Česku před více než rokem, se samotnou privatizací nijak nesouvisí. Skandál rozvířila nahrávka pořízená skrytou kamerou, kde si měl bývalý šéf kabinetů sociálnědemokratických premiérů Zdeněk Doležel říci o pětimilionový úplatek.

"Kauza Doležel nemá absolutně nic společného s privatizací Unipetrolu. Je to o nějakém nátlaku polské vlády na českou komisi cenných papírů," konstatoval bez bližšího upřesnění Babiš, který už od loňska vede s novým vedením polské skupiny PKN Orlen spor. Proti PKN zahájil dohromady už čtyři arbitrážní řízení, kde se domáhá v přepočtu zhruba dvou miliard korun.

Kromě Babiše mají na policii vypovídat další přední zaměstnanci Agrofertu či konkurenční společnosti Seta. Obě tyto firmy svedly v minulosti boj o české partnerství s PKN Orlen. Nakonec sice vyhrál Babišův Agrofert, ale se svými plány zatím neuspěl. Mezi pozvanými je také někdejší premiér a současný eurokomisař Vladimír Špidla, jehož vláda Unipetrol prodala.

Nynější výpovědi svědků navazují na zářijové a říjnové termíny, kdy vypovídalo zhruba 20 lidí, mezi nimi dva bývalí premiéři Stanislav Gross a Jiří Paroubek, exministři Karel Kühnl, Jaroslav Palas, Cyril Svoboda, Zdeněk Škromach, Bohuslav Sobotka či Milan Urban. Policisté už také vyslechli i současného předsedu vlády Mirka Topolánka.

Výpověď má za sebou také bývalý šéf kabinetu premiérů Zdeněk Doležel, který je v souvislosti s Unipetrolem stíhán pro pokus o podvod. Údajně souhlasil s úplatkem pěti milionů korun, který mu na tajné schůzce nabídl polský lobbista Jacek Spyra, aby dostal zpět do hry o Unipetrol firmu Seta.

Pavel Otto, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme