Výsledek 3. voleb v Krupce platí. Pro kupčení s hlasy nejsou důkazy

Výsledek zářijových komunálních voleb v Krupce platí. Krajský soud v Ústí nad Labem zamítl návrh, aby se hlasování opakovalo. Volby v Krupce byly před měsícem už třetí v pořadí. Na rozdíl od dvou předchozích stížností soud konstatoval, že pro kupčení s hlasy tentokrát nejsou důkazy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v Krupce volili zastupitele už potřetí

Lidé v Krupce volili zastupitele už potřetí | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

Krajský soud v Ústí nad Labem přepočítal všechny volební lístky a prohlédl je, aby zjistil, zda některé nebyly vyplněny stejným způsobem a znovu se s nimi nekupčilo jako v předchozích dvou případech.

Tentokrát se nic takového neprokázalo, drobné početní chyby, které soud při sčítání objevil, neovlivnily podle předsedkyně senátu výsledky voleb. Soud proto stížnost sdružení za Zdravou Krupku zamítl. Rozhodnutí bude už dnes pravomocné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání u Krajského soudu v Ústí nad Labem sledovala redaktorka Dagmar Cestrová

Podle soudkyně Markéty Lehké se neprokázala ani manipulace s volebními výsledky ani kupčení s hlasy: „Žádné důkazní prostředky, které by podpořily toto tvrzení, se tady v řízení před soudem neobjevily. Navrhovatelé nepředložili dostatečné důkazní prostředky, všechno bylo nepodložené. Zvukové záznamy nebyly věrohodné, neměly vypovídací hodnotu, protože se tam přesně neobjevovalo, v jaké souvislosti byly pořízeny. Prostě to nemohlo obstát.“

Zástupci za Zdravou Krupku uvedli, že rozhodnutí respektují. Stížnost k Ústavnímu soudu nepodají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vladan Brož z Transparency International komentuje ve Stalo se dnes verdikt ústeckého soudu

Podle některých obyvatel Krupky a nevládní organizace Transparency International se obcí pohybují určití lidé, kteří se zaměřují na sociálně slabší a slabé občany a uplácejí je, aby svůj hlas odevzdávali pro určitá politická uskupení. Dosavadní starosta Milan Puchar (ODS) říká, že nejde o nic jiného než o zákulisní mocenské boje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem poledních Ozvěn dne byl komentátor ČRo Petr Nováček

Vladan Brož z Transparency International je navzdory verdiktu přesvědčen, že k uplácení došlo. Z nedostatku důkazů viní především policii. „V tomto případě policie selhala, protože nedokázala zjistit, že k uplácení docházelo už několik dní před konáním samotných voleb,“ tvrdí.

„Už v polovině července jsme podávali trestní oznámení na úplatkářství a maření voleb a policie už 2 měsíce před konáním opakovaných voleb měla na stole důkazy a naše tvrzení. Domnívám se, že měla na tomto základě jednat,“ dodává.

Podle Brože v tomto případě verdikt nejvíce poškodil ty občany Krupky, kteří si nenechali za svůj hlas zaplatit. „Ve vedení města usednou lidé, kteří se tam nedostali zcela demokratickým způsobem a občané by to měli napříště reflektovat,“ upozorňuje.

7. října senátoři podpořili novelu trestního zákoníku, podle které by mohl ten, kdo uplácí voliče jít až na tři roky do vězení.

„Snad už se brzy dočkáme volebního kodexu. Tento souhrnný volební zákon obsahující obecné předpisy pro všechny volby by měl také jasně formulovat, že volby jsou tady od toho, aby občas provedl svobodně svojí vůli a že nesmí být žádným způsobem manipulován, neřkuli uplácen,“ říká komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček.

Lucie Husárová 1, Dagmar Cestrová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme