Výsledek přímé volby prezidenta platí. NSS odmítl všechny stížnosti

Volba prezidenta republiky byla v pořádku. Rozhodl o tom Nejvyšší správní soud, když zamítl všechny stížnosti na hlasování. Dnes dořešil poslední tři z celkem 109 podnětů, a potvrdil tak vítězství Miloše Zemana v první přímé volbě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší správní soud, Brno | Foto: Eva Odstrčilová

„Nejvyšší správní soud obdržel celkem 109 návrhů týkajících se volby prezidenta, z nich 64 odmítl pro opožděnost nebo z jiného důvodu, 24 se zabýval meritorně a zamítl je,“ uvedla mluvčí NSS Sylva Dostálová.

Zbývající podání podle ní vyřídili jednotliví soudci volebního senátu přípisy. „Protože u těchto podání shledali, že se nejedná o volební stížnosti ve smyslu zákona, o kterých by soud mohl rozhodovat,“ dodala.

Soud pouze ve třech případech uznal, že došlo k porušení zákona. Podle předsedy senátu Vojtěcha Šimíčka ale ani to, že se toto porušení mohlo promítnout do konečných výsledků, ke zrušení voleb nestačí.

„Je tam ještě třetí krok, že pokud by k tomuto porušení volebního zákona nedošlo, pravděpodobně by volby dopadly úplně jinak. Volební výsledek nakonec byl takový, že jsme nedospěli k přesvědčení, že kdyby k těmto protizákonnostem nedošlo, že by volby mohly dopadnout jinak,“ vysvětlil.

Neúspěšní stěžovatelé se ještě mohou obracet na Ústavní soud. Zvolení Miloše Zemana prezidentem už to ale neovlivní.

Mezi stěžovateli na volby nebyl žádný z registrovaných prezidentských kandidátů. Na soud se obrátila například olympionička Věra Čáslavská nebo nezisková organizace Růžový panter.

Katka Brezovská, Jakub Šídlo, Zuzana Plíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme