Výsledky opravných maturit mají jen někteří žáci. Slohy ještě nejsou zkontrolované

Jen někteří žáci už ví, jak dopadli u opravných maturit. Společnost CERMAT zatím opravila jen didaktické testy, slohové práce ještě kontrolují externí hodnotitelé, kteří zatím zkontrolovali 75 procent slohů. Ve středu CERMAT chystá vydat signální zprávu o testech a jejich analýze. Výsledky ústní a profilové zkoušky se pak žáci obdrží společně s vysvědčením.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní maturita 2011 (ilustrační foto). | Foto: Filip Jandourek

Celkově přišlo ke zkoušce v opravném termínu přes 23 tisíc žáků. Většina opakuje maturitu z českého jazyka kvůli slohové práci, na kterou si mnozí žáci i jejich rodiče stěžovali. Někteří z nich dokonce podali i žaloby.

Slohové práce kontrolují nezávislí hodnotitelé, CERMAT proto nijak neovlivní metodiku hodnocení, přesto na základě jarních zkušeností budou především vedoucí hodnotitelé věnovat zvýšenou pozornost kritickým bodům. „Hned po jarním termínu probíhaly rozsáhlé konzultace, analýzy důvodů a příčin a samozřejmě do podzimního termínu šli jenom hodnotitelé, u kterých se nevyskytují excesy,“ sdělil ředitel CERMATu Jiří Zíka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s ředitelkou rokycanského gymnázia a ředitelem CERMATu o opravných maturitách

Své repetenty mělo i spádové Gymnázium a Střední odborná škola Rokycany. Jen slohovou práci zde psalo šest studentů rokycanské školy, opravný didaktický test asi patnáct středoškoláků. Mezi nimi byli i ti, kteří skládali maturitní zkoušku poprvé, protože k předešlému termínu nebyli připuštěni.

Ředitelka školy Drahomíra Rancová Radiožurnálu sdělila, že všichni rokycanští studenti zvládli didaktický i matematický test a samostatnou slohovou práci. Nemyslí si, že by zkoušky byly lehčí než na jaře, ale mnozí maturanti se už se zkouškou setkali podruhé, proto věděli, co očekávat.

Žáci jsou zatím úspěšnější v testech z češtiny

Ostatní žáci pokračují ústními zkouškami, a tak další výsledky přijdou zřejmě až hromadně po ukončení testování. Ve srovnání s jarním termínem se ale podle prvních analýz očekává větší úspěšnost v českém jazyce, naopak o něco nižší v testech z matematiky.

Zatím není zcela jasné, zda příští státní maturity budou stejné jako ty letošní. Ministr Fiala totiž avizoval, že se proces maturit v budoucnu zjednoduší. Povinné by mohly být jen dva předměty a žáci si již nebudou vybírat ze dvou úrovní obtížnosti.

S takovou úpravou ale ředitelka rokycanského gymnázia a střední školy nesouhlasí. Podle jejích slov bude mít stejný názor jen minimum ředitelů, ale ona sama dává přednost zavedení tří povinných předmětů. „Myslím si, že by měla být státní zkouška z češtiny, cizího jazyka a z matematiky,“ sdělila Drancová. „Matematika utíká z povědomí lidí a v mnoha oborech jim chybí. Lidé pak nejsou úspěšní v dalším zaměstnání,“ odůvodnila ředitelka svůj názor.

Lucie Husárová 1, Klára Bílá, Denisa Morgensteinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme