Výsledky testů na BSE budou až zítra

Státní veterinární ústav v Jihlavě stále testuje vzorky utracené dojnice, která je podezřelá z tzv. nemoci šílených krav. Definitivní výsledky, které budou známé během zítřka, rozhodnou o tom, zda se bude jednat už o devátý případ výskytu nákazy BSE u nás.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

BSE | Foto: Jan Rosenauer

Pětiletá kráva, která musela být před týdnem utracena, pocházela ze zemědělského družstva Trstěnice u Litomyšle. Následný test na BSE byl pozitivní. Vzorky tkáně se pak analyzují několikrát, upřesňuje vedoucí Národní referenční laboratoře pro BSE v Jihlavě Pavel Barták. "Nabrali jsme tři druhy rychlých testů a teď bude následně konfirmační test imunohistochemický." S největší pravděpodobností bude ale nákaza BSE potvrzena. "Ještě se nestalo, pokud je přesvědčivě pozitivní ten první test, že bychom následně nepotvrdili konfirmačním testem."

Bude-li výsledek krávy z Trstěnic na Svitavsku skutečně pozitivní, utratí se z preventivních důvodů asi 170 až 200 kusů dobytka.

Markéta Kaclová, Tereza Klůsová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme