Výsledky voleb budeme znát už v noci

Volební místnosti se úderem 14. hodiny uzavřely. Skončily jak volby senátní, tak komunální. I když zejména v regionech zaznamenaly volby do obecních a městských zastupitelstev mnohdy až 70 procentní účast, Praha se takovým zájmem pochlubit nemůže. Zvolit svého senátora měli možnost lidé ve 26 volebních obvodech. Průběžné a konečné výsledky voleb do Senátu a zastupitelstev magistrátů krajských měst můžete sledovat na našich stánkách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volička u plenty | Foto: Jan Rosenauer

V pátek odpoledne a večer, tedy v první den voleb, našlo cestu do volebních místností znatelně více lidí než před týdnem. Tehdy se prvního kola senátních voleb zúčastnila necelá čtvrtina oprávněných voličů.

Příliš mnoho voleb najednou. Tak charakterizovali často členové volebních komisí poměrně nízkou účast s narážkou na souběh voleb senátních a komunálních. Od cesty k urnám dnes voliče často odrazoval i vytrvalý déšť. Zejména v ranních hodinách zely mnohé volební místnosti, kde se volilo do městských zastupitelstev, dost dlouho prázdnotou. Teprve před polednem se dveře volebních místností začaly otevírat častěji.

Přesto ale například v Praze 4 předseda volební komise v základní škole v ulici Na Pankráci Martin Peroutka s dopolední 20procentní účastí moc spokojen nebyl a počasí to nepřičítá. "Já bych spíš řekl, že ten termín byl nevhodně vybrán. Slaví se dušičky a většina občanů spíš vzdá úctu svým zesnulým, než půjde volit." O dvě místnosti dál na to měl jeden ze členů volební komise jiný názor: "Kdo chtěl přijít, tak přišel. I kdyby padaly trakaře."

Do druhého kola postoupilo nejvíce zástupců ODS - celkem 19. ČSSD má ve druhém kole 14 kandidátů, KSČM pět, lidovci tři a unionisté dva. Nezávislých kandidátů postoupilo devět. I když lidé rozhodovali jen o obsazení 26 z 81 senátorských křesel, mohli nepřímo ovlivnit lednovou volbu prezidenta republiky. Hlava státu totiž bude s největší pravděpodobností volena podle stávající Ústavy. To znamená oběma komorami parlamentu.

Lidé ale také rozhodovali o tom, kdo zasedne v zastupitelstvu jejich města či obce. Největší pozornost se tradičně soustředí na 13 krajských měst, v devíti z nich dosud vládne ODS.

V Praze se volilo nejen do zastupitelstev městských částí, ale i na magistrát, který je v hlavním městě krajským zastupitelstvem. Tam si každý volič může ze sedmdesátičlenného zastupitelstva vybrat jen 14 kandidátů. Hlavní město je totiž pro volby na magistrát rozdělené do pěti volebních obvodů. Podle mluvčího magistrátu Martina Kupky je důvodem rozdělení především organizační zjednodušení.

Vlkov na Českobudějovicku byl první obcí, kde díky 100procentní účasti skončily letošní komunální volby. Podle Jaroslava Pavlicy, vedoucího volebního štábu v Českých Budějovicích, to bylo zcela regulérní: "Novelizovaný zákon z roku 2001 o volbách do zastupitelstev obcí a měst umožňuje poprvé v historii, je-li v obci jedna okrsková volební komise a má-li stoprocentní účast, může tato komise ukončit svoji činnost liboovlnou hodinu nebo i minutu v průběhu těch dvou dnů."

Obec Hamr na Jezeře na Českolipsku byla omylem na volebních lístcích povýšena na město. Tato tisková chyba ale samozřejmě neovlivní výsledek voleb. Chybu totiž není problém napravit přímo na vývěsce ve volební místnosti. Občany Hamru na Jezeře ale tiskařský šotek pobavil a už přemýšlejí o tom, jaká budou požadovat městská práva. K urnám jich ale přišlo 65 procent.

Jinak volby na Českolipsku probíhaly bez problémů a na mnohých místech do polední hodiny už odvolilo více než 25 procent voličů. Zatím 30procentní účast registrují v obci Kryštofovo údolí u Liberce. Tam přistupují občané k volbám velmi zodpovědně, protože si už v minulém volebním období na vlastní kůži vyzkoušeli, co obnáší více než roční provizorium bez samosprávy.

Zatím rekordní účast v komunálních volbách v Libereckém kraji má obec Slunečná na Českolipsku. Tam do této chvíle odvolilo přes 75 procent voličů. V obci Slunečná, kde žil mnoho let herec Vlastimil Brodský, je sice velký zájem o komunální volby, ale do senátu tam volí jen polovina lidí. Čilý volební ruch překvapil v zadlužené Rokytnici nad Jizerou, kam přišlo k volebním urnám polovina voličů. Naopak Liberec patří k městům, kde je volení účast velmi nízká, kolem 25 procent.

Obecní zastupitelstva nebude mít po tomto víkendu 13 středočeských obcí. Jejich obyvatelé nebyli schopní připravit kandidátní listinu, a řízení vesnic proto převezmou jmenovaní úředníci. Je to i případ Zálezlic na Mělnicku, které patří k obcím nejvíce postiženým srpnovými povodněmi. Českému rozhlasu to potvrdil starosta Josef Šulc. "Komunální volby se u nás nekonají z toho důvodu, že byla stažena kandidátka a zůstalo málo kandidátů. Určitě to bude znamenat problémy, ale zatím nevím co a jak, ještě jsem nedostal žádnou dispozici."

Ve více než 20 obcích na Havlíčkobrodsku lidé rozhodovali nejen o svých zástupcích v místních samosprávách, ale také o tom, zda setrvají v kraji Vysočina, nebo přejdou ke kraji pardubickému.

Kompletní výsledky druhého kola senátních voleb by podle odhadu statistiků měly být známy v noci na neděli, výsledky komunálních voleb v neděli odpoledne. Před týdnem se sice podařilo volebním komisařům sečíst hlasy pro kandidáty na senátory během necelých tří hodin, nyní budou muset počítat i hlasy pro obecní zastupitele. Zápisy o výsledcích obou voleb budou předávat statistikům současně.

Volební komise také až na drobnosti neznamenaly během voleb žádné incidenty.

Markéta Kaclová, Kateřina Pospíšilová, Ivana Bernáthová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme