Výsledky voleb by mohly být už v noci

Ve volebních místnostech se už jen sčítá. Brzy odpoledne skončily jak volby senátní, tak komunální. I když zejména v regionech zaznamenaly volby do obecních a městských zastupitelstev mnohdy až 70procentní účast, Praha se takovým zájmem pochlubit nemůže. Zvolit svého senátora měli možnost lidé ve 26 volebních obvodech. Průběžné a konečné výsledky voleb do Senátu a zastupitelstev magistrátů krajských měst budete moci sledovat na našich stánkách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volič u urny | Foto: Jan Rosenauer

Příliš mnoho voleb najednou. Tak charakterizovali často členové volebních komisí poměrně nízkou účast s narážkou na souběh voleb senátních a komunálních. Od cesty k urnám dnes voliče často odrazoval i vytrvalý déšť. Zejména v ranních hodinách zely mnohé volební místnosti, kde se volilo do městských zastupitelstev, dost dlouho prázdnotou. Teprve před polednem se dveře volebních místností začaly otevírat častěji.

Přesto ale například v Praze 4 předseda volební komise v základní škole v ulici Na Pankráci Martin Peroutka s dopolední 20procentní účastí moc spokojen nebyl a počasí to nepřičítá. "Já bych spíš řekl, že ten termín byl nevhodně vybrán. Slaví se dušičky a většina občanů spíš vzdá úctu svým zesnulým, než půjde volit." O dvě místnosti dál na to měl jeden ze členů volební komise jiný názor: "Kdo chtěl přijít, tak přišel. I kdyby padaly trakaře."

Přepychy na Pardubicku, Vlkov na Českobudějovicku a Záhoří na Táborsku znaly jako první výsledky komunálních voleb. V Přepychách byly výsledky známé již v pátek zhruba ve 23:00, ve Vlkově byly výsledky k dispozici dopoledne. Ve všech třech obcích byla volební účast stoprocentní a voliči vybrali výhradně nezávislé kandidáty.

Podle informací ze stránek Českého statistického úřadu se voleb v Přepychách zúčastnilo všech 67 voličů, kteří vybírali sedmičlenné zastupitelstvo. Týž počet zastupitelů budou mít i v Záhoří, kde se voleb zúčastnilo 52 voličů. Ve Vlkově, který bude mít pětičlenné zastupitelstvo, hlasovalo 23 voličů.

Od cesty k urnám dnes voliče mnohde odradil hustý déšť. Na účasti se podepsal zřejmě i odjezd lidí na hřbitovy u příležitosti svátku Památky zesnulých. Větší účasti nepomohl ani vánoční strom, který se dnes poprvé rozzářil před kulturním domem v Havířově na Karvinsku a doprovázel voliče na cestě k volbám.

Z některých míst byly oznámeny drobné incidenty. Průběh voleb narušil v Sokolově pes bojového plemene, který včera ohrožoval voliče u volební místnosti ve Vítězné ulici. Z budovy na Národní třídě v Praze 1, kde bylo sídlo jedné z volebních místností, ukradl někdo v noci na dnešek státní vlajku. Neznámý vandal také poničil vlajku na jednom z obecních úřadů na Prostějovsku. Obětí krádeže se stala členka komise v osadě Hrachovec na Vsetínsku, jíž neznámý muž před zahájením voleb ukradl mobil a peněženku.

Volby v Hradci Králové mohl vážně ohrozit slib magistrátu dát členům komisí vyšší odměny, než stanovuje vyhláška Ministerstva vnitra o odměnách. Radnice jim před pátečním otevřením volebních místností oznámila, že původní odměny nemohou dostat, a mnoho členů komisí zvažovalo rezignace na své funkce. Osm jich nakonec odstoupilo a magistrát je musel narychlo nahradit. Radnice členům komisí nejprve slíbila 2000 korun, které snížila na 1400.

Markéta Kaclová, Petr Doležel, Vlasta Valentová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme