Odstupovat z vedení strany nebudu, reagoval Hamáček na volby. Filip chce hodnotit program KSČM

Zatímco vládní hnutí ANO v krajských a senátních volbách udrželo prvenství, sociální demokraté a KSČM zaznamenali velký propad v počtu získaných hlasů. „Je to pro nás velká ztráta, musíme si ji analyzovat,“ komentoval výsledky voleb předseda komunistů Vojtěch Filip. Server iROZHLAS.cz vám přináší přehled reakcí předsedů největších politických stran a hnutí v Česku.

Reakce Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedové sněmovních stran Andrej Babiš (ANO), Vít Rakušan (STAN), Jan Hamáček (ČSSD), Petr Fiala (ODS), Ivan Bartoš (Piráti) | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Andrej Babiš (ANO)

Premiér Andrej Babiš považuje výsledek hnutí ANO, jehož je předsedou, ve volbách za skvělý. Poděkoval všem občanům, kteří i přes koronavirovou epidemii přišli k volbám. Kvůli mediální masáži a stálé kritice vlády měl z voleb obavy, jediným programem opozice je podle něj porazit Babiše ve sněmovních volbách příští rok.

Z jedničky trojka. ‚Pokazila si to aférkami,‘ zhodnotil Babiš propad hejtmanky Pokorné Jermanové

Číst článek

Předseda kabinetu též uvedl, že nehodlá zasahovat do vyjednávání o koalicích v jednotlivých krajích, je to podle něj na tamních organizacích. Výsledky senátních voleb příliš nesledoval.

Petr Fiala (ODS)

Podle předsedy ODS Petra Fialy strana v krajských volbách oproti ostatním celostátně posílila o zhruba 50 procent. V královéhradeckém, Jihočeském, Plzeňském a Středočeském kraji podle něj ODS bojovala o první místo. Významnou zprávou podle něj je, že opoziční strany jsou ve srovnání s vládními stranami silnější. 

„Ukázalo se, že demokratická opozice má většinu a to je velká, podstatná a nadějná zpráva z těchto voleb,“ řekl. Příští rok ve sněmovních volbách tak podle něj budou moci voliči udělat politickou změnu.

Ivan Bartoš (Piráti)

Šéf Pirátů Ivan Bartoš uvedl, že vyjednávání je na krajských lídrech a jejich týmech. „Jsou na to připraveni,“ řekl. Jedná se podle něj už v tuto chvíli. „Některá jednání proběhla i před volbami se středovými a liberálními stranami. Nadějně vypadá Vysočina, kde naše lídryně bude vyjednávat o pozici hejtmanky,“ uvedl.

Za výrazné označil i výsledky Pirátů ve Středočeském kraji či v Olomouckém kraji v koalici se Starosty a nezávislými (STAN). „Naším cílem není vyklepnout jiné strany, ale dělat dobrou politiku a plnit naše cíle,“ nechal se slyšet.

Tomio Okamura (SPD)

Šéf Svobody a přímé demokracie (SPD) Tomio Okamura považuje za úspěch, že hnutí získalo zhruba dvojnásobný počet krajských zastupitelů oproti minulým volbám, i když namísto deseti krajů uspělo jen v devíti. Řekl to v sobotu ve volebním štábu hnutí po sečtení zhruba 98 hlasů v krajských volbách.

V těch senátních, kde žádný z kandidátů hnutí nepostoupil do druhého kola, mají podle něj výhodu „tradiční strany“. „Mandátů bude asi tak jednou tolik, možná i více než jednou tolik, takže to považujeme za úspěch,“ řekl Okamura.

Volby ve Středočeském kraji vyhráli Starostové. ‚Kraj a Praha jsou spojené nádoby,‘ říká lídryně Pecková

Číst článek

Vojtěch Filip (KSČM)

Vojtěch Filip (KSČM) označil volební výsledek strany v senátních a krajských volbách za velkou ztrátu. Komunisté získali zastupitele pouze ve čtyřech krajích, do druhého kola senátních voleb nepostoupil žádný z jejich kandidátů. Filip v České televizi řekl, že stranu nyní čeká nejkritičtější období.

„Je to pro nás velká ztráta, musíme si ji analyzovat. A to jak v otázce změny společnosti v její věkové struktuře, v jejích zájmech a podobně, ale také samozřejmě musíme kriticky hodnotit samotný postup KSČM ve volbách i programově.“

Jan Hamáček (ČSSD)

Výsledky krajských a senátních voleb podle předsedy ČSSD Jana Hamáčka nepřekvapily a nedají se interpretovat jako prohra vlády. Novinářům v Lidovém domě řekl, že de facto kopírují průzkumy veřejného mínění. Vedení strany se vzdát nehodlá.

„Nevidím důvod teď stranu nějak destabilizovat,“ uvedl a odkázal na to, že za tři měsíce čeká stranu sjezd. Ten podle něj rozhodne, v jakém složení ČSSD půjde k volbám do Poslanecké sněmovny.

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Předseda lidovců Marian Jurečka má radost z dosavadního volebního zisku v některých krajích. Doufá, že si strana v počtu zastupitelů oproti minulosti polepší. Stále věří, že lidovci obhájí šest senátorských pozic. Jurečka poznamenal, že z volebního zisku v některých krajích má velkou radost.

Poukázal například na „napínavý souboj“ mezi KDU-ČSL a hnutím ANO ve Zlínském kraji. „V Ústeckém kraji a ve Středočeském kraji bychom zastupitele mít mohli, takže v tomto se ta naše pozice snad zlepší,“ řekl. Zdůraznil, že je potřeba počkat na přepočet mandátů podle zisku dalších stran nebo podle jejich neúspěchu.

Vít Rakušan (STAN)

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) zaznamenalo v sobotu obrovský úspěch a volby ukázaly, že vládnímu hnutí ANO se dá konkurovat. Na tiskové konferenci to prohlásil šéf STAN Vít Rakušan. Podle něj demokratická opozice posílila.

„Máme mnoho důvodů k tomu, abychom ten dnešní den pro hnutí STAN, ale i pro Českou republiku chápali jako úspěšný. Jako začátek odrazu k tomu, že změna v České republice možná je. A ona přijde,“ uvedl Rakušan. Výsledek je podle něj obrovský úspěch.

Šéf Motola Ludvík ve volbách do Senátu neuspěl. ‚Myslím, že už nikdy kandidovat nebudu,‘ prohlásil

Číst článek

Markéta Pekarová Adamová (TOP 09)

Předsedkyně strany TOP 09 Markéta Pekarová Adamová je s výsledky strany v krajských i senátních volbách spokojená. Podle ní strana zřejmě získá víc mandátů v krajských zastupitelstvech, než měla.

Výsledky podle ní ukázaly, že volební koalice mají smysl. Volební koalice podle předsedkyně strany zvýšily volební zisky TOP 09 a daly šanci na změnu fungování krajů. „Volby ukázaly, že spolupráce má velký smysl,“ řekla.

Václav Klaus (Trikolóra)

Předseda Trikolóry Václav Klaus mladší v sobotu odpoledne ocenil výsledek hnutí ve Zlínském kraji, kde prozatím překročilo pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do zastupitelstva. Nechtěl však hodnotit celkové skóre, kterého Trikolóra v letošních krajských volbách dosáhla.

Ve Zlínském kraji získalo hnutí po sečtení 85 procent hlasů 5,54 procenta, což jsou dva mandáty. Do zastupitelstva kandiduje v koalici se Soukromníky a Nezávislými, kandidátku vede lékař Jaromír Bernátek. „My jsme chtěli zapsat Trikolóru na politickou mapu,“ prohlásil Klaus. Dodal, že se to podle něj alespoň ve Zlínském kraji povedlo. 

ČTK, vtk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme