Výsledky voleb mění nejen obsazení radnic, ale i vedení neúspěšných stran

Komunální volby mají jako každé srovnání sil a kvality své vítěze a poražené. Vítězové jednají o koalicích, poražení o odchodu z funkce. Někteří politici, kteří skončili takzvaně pod čarou, tedy bez křesla v zastupitelstvu, už se přihlásili k odpovědnosti a na své funkce ve vedení stran rezignovali. Jiní je naopak opustit i přes volební neúspěch odmítají.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby 2014

Volby 2014 | Foto: Filip Jandourek

„Ten pomyslný pohár přetekl. Nejhorší historický neúspěch sociální demokracie ve volbách po vzniku České republiky prostě je zde,“ vyzýval vloni brněnský primátor za ČSSD Roman Onderka kvůli slabému volebnímu výsledku stranického předsedu Bohuslava Sobotku k rezignaci.

Rok na to se role obracejí. Sociální demokraté skončili v komunálních volbách v Brně až druzí za hnutím ANO. Onderka ale rezignovat nehodlá, ve srovnání s ostatními velkými městy si podle něho brněnská ČSSD vedla ještě dobře.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak výsledky volbě zamíchaly vedením stran, které u voličů neuspěly, zjišťovala Věra Masopustová

„Že by měl předseda organizace, která měla jeden z nejlepších výsledků ve statutárních městech, rezignovat nebo odstoupit, to si myslím, že je špatná rétorika a není na místě,“ říká nyní Onderka.

Jenže předseda ČSSD Sobotka to ale vidí jinak. V městech, kde strana výrazně zaostala za očekáváním, by se podle něj navíc neměl měnit jen lídr.

„Myslím, si, že změny v sociální demokracii musí být širší než jenom to, že rezignuje nějaký lídr okresní nebo místní organizace. Prostě změny by měly být takové, aby získaly sociální demokracii v příštích volbách širší podporu,“ apeluje Sobotka.

První oběti špatných volebních výsledků hlásí i další strany. Rezignaci oznámil třeba i šéf karlovarské ODS Jiří Vaněček. „Pod mým vedením se nepodařilo dosáhnout alespoň toho výsledku, který vychází v rámci celorepublikového průměru,“ zdůvodnil svůj odchod.

Rezignaci ohlásil i předseda Ústecké ODS Radim Holeček a v Brně rezignovala celá oblastní rada strany v čele s předsedou, exministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem.

Napjatá situace je i v pražské TOP 09, kde se primátor hlavního města Tomáš Hudeček navzájem se svým stranickým rivalem, předsedu pražské TOP 09 Jiřím Vávrou vyzývají k odstoupení.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme