Výsledek auditu: za koronavirové legislativní zmetky přijde náměstek o prémie, vyhazov nedostane nikdo

Legislativní zmetky z dílny ministerstva zdravotnictví, které rušily soudy, mají dohru: interní audit resortu zjistil hned několik pochybení. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) proto bude škrtat peníze svým podřízeným. A nově bude také každé koronavirové opatření přezkoumávat legislativní rada vlády, zjistil server iROZHLAS.cz.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adam Vojtěch na tiskové konferenci

Adam Vojtěch na tiskové konferenci | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Dám příkaz, který nastaví nový proces ohledně schvalování opatření,“ řekl pro iROZHLAS.cz ministr zdravotnictví Vojtěch. Nově budou opatření procházet ještě další kontrolou. „Není šťastné, jak to bylo nastavené, a dojde ke změnám v procesu. Opatření bude posuzovat legislativní rada vlády,“ uvedl.

Vládní orgán přitom svou pomoc nabízel už minulý rok v prosinci.Jsem přesvědčen, že kdyby někdo požádal kteréhokoliv člena rady, tak by tu pomoc neodmítl,“ řekl tehdy člen legislativní rady Petr Bezouška.

Snížení platů

To ale není vše. Ministr se rozhodl sáhnout odpovědným úředníkům na peníze. Postih se bude týkat náměstka pro legislativu Radka Policara, který je formálně zodpovědný za přípravu opatření. „Bude mu sníženo jeho služební ohodnocení, což má dopad na jeho odměňování a plat,“ uvedl Vojtěch.

Audit na ministerstvu zadaný Vojtěchem je u konce. Dopady mohou být i personální

Číst článek

Ministr tvrdí, že se musí řídit služebním zákonem, potrestat úředníky je proto složitější. Vojtěch snížil Policarovi hodnocení ze stupně vynikající na stupeň dobrý, což povede ke snížení platu zhruba o dvacet procent. Jak dlouho bude mít náměstek snížený plat, není jasné.

Hodnocení úředníků probíhá každé dva roky. Ministr ale může při mimořádném hodnocení plat náměstkovi znovu zvednout.

Policar se trest dozvěděl v pondělí večer, stejně tak jeho kolegové. Kolika dalších úředníků se postih dotkne, ministr neupřesnil. Náměstek ale na ministerstvu zůstává. „Probrali jsme to spolu, já jsem mu v pondělí sdělil mé výtky a bavili jsme se o auditu, on s tím nesouhlasí,“ potvrdil.

Dvě desítky zrušených opatření

Redakce žádala náměstka o vyjádření. Marně. Nereagoval ani na SMS zprávy. Už dřív se Policar hájil tím, že ministerstvo nevydalo žádné opatření s vědomím, že ho přijímá nezákonně. „Nemám za to, že bych se kdykoliv choval nezákonně. Navíc v případě právního textu máte možnost vícero interpretací v řadě případů a volíte tu, kterou považujete za správnou,“ řekl začátkem června pro Český rozhlas Plus.

‘Stále chybí zdůvodnění’

Nejvyšší správní soud začátkem září znovu rozhodl, že ministerstvo stále nedokázalo vysvětlit, proč zvýhodňuje lidi s potvrzením o prodělání covidu-19. Soud uvedl, že si ministerstvo protiřečí.

„Odpůrce označil odůvodnění jím vydaného mimořádného opatření v podstatě za nesprávné, ale současně i připustil, že jde o kritérium, které není způsobilé odlišit postavení osob s prodělaným onemocněním od osob s naměřenými protilátkami,“ stojí v rozhodnutí. 

Auditoři ale tvrdí opak. „Nebyly respektovány rozsudky Nejvyššího správního soudu v některých oblastech. Ministr zdravotnictví i vláda byli informováni o rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Závěr soudu byl silný signál, přesto vzhledem k pandemickému vývoji vláda potřebovala, aby restriktivní opatření nějakou dobu trvala,“ stojí v auditu, který iROZHLAS.cz získal.

Soudy totiž zrušily více než dvě desítky mimořádných opatření, které resort v době covidové pandemie vydal. Argumentovaly především tím, že opatření z pera ministerských úředníků nebyla dobře odůvodněná. Některá opatření ministerstvo upravilo, jiná už nebyla v době soudního rozhodnutí platná.

Tři zjištění auditorů

Kvůli rozsudkům soudů bylo ministerstvo pod palbou ze strany veřejnosti i odborníků. Vedle nerespektování nejvyšších soudních autorit identifikovali kontroloři tři hlavní pochybení. A s nimi navrhli i tři doporučení. Úředníci mají vše napravit do konce října. „V rámci auditní akce bylo navrženo jedno doporučení střední míry závažnosti a dvě vysoké míry závažnosti,“ stojí v jednapadesáti stránkovém auditu.

Prvním zjištěním bylo, že chybí „nastavení procesů do vnitřních metodických postupů spojených se zpracováním a vydáváním mimořádných a ochranných opatření v rámci pandemických situací”. Druhé zjištění spočívá v tom, že v organizačním řádu ministerstva chybí nastavení pravomocí jednotlivých úředníků. „Jedná se o věci týkající se nedostatečného procesu tvorby opatření, respektive kdo co má zajišťovat v rámci tvorby toho opatření,“ komentuje nedostatek ministr.

Poslední problém je podle auditorů v tom, že ani po roce se ministerstvu nepodařilo plně obsadit tým, který má bojovat s pandemií.

Náměstek Policar: Ministerstvo neignorovalo zákony. Nejvyšší správní soud jen zaujal jiný právní výklad

Číst článek

Ministr podle svých slov závěry auditu nepodceňuje a chce, aby na jeho odborný aparát bylo spolehnutí. „Potřebuji, aby ta opatření byla potvrzena a verifikovaná i ze strany právní sekce. Dále potřebuji vědět, že je vše v pořádku a tady se zdá, že ne vždy se právní přezkum prováděl a nedocházelo k upozornění, že by ta opatření byla dostatečně odůvodněná, a to se musí změnit,“ komentuje výsledky auditu.

Vojtěch už při svém letošním příchodu na ministerstvo avizoval, že jako právníkovi mu vadí, že soudy ruší protiepidemická opatření. A proto si nechal v červnu vypracovat zmiňovaný interní audit, který měl ověřit, jakým způsobem se v resortu přijímala koronavirová opatření za dob jeho předchůdců, exministra Petra Arenbergera a Romana Prymuly.

Podle ministra je potřeba, aby ministerstvo soudní rozhodnutí respektovalo. „To je moje pozice od počátku. Opatření, která se vydávají, tak musí být dělána s tím, že jsou v souladu s judikaturou a se zákony,“ dodává.

Ve čtvrtek na webu zveřejnil týdeník Reflex nahrávku z jednání Legislativní rady vlády. Vyplývá z ní, že protiepidemická opatření vznikala na konci června tzv. na objednávku nejvyšších představitelů ministerstva zdravotnictví. Na jednání vedoucí legislativního oddělení Jan Knytl představoval právníkům návrh mimořádného opatření o testování zaměstnanců vracejících se z dovolených. Právníci ale argumentovali, že opatření není dostatečně odůvodněné. „My tady píšeme něco na základě politického zadání, které pro nás v tuto chvíli není úplně měnitelné,“ uvádí na nahrávce Knytl.

Zdislava Pokorná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme