Vysloužilé vánoční stromky končí ve spalovně, kompostárně nebo v zoo

300 tisíc stromků - to už je slušný les. Zhruba tolik vánočních stromků vyhodí Pražané po Vánocích. Jejich další osud ovšem jejich majitele už moc nezajímá. Jejich využití je ale mnohostranné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sloni se přetahují o nepoužité vánoční stromky | Foto: Jana Myslivečková | Zdroj: Český rozhlas

Lidé se o vysloužilé vánoční stromky moc nezajímají.

„Ne, my jsme nad tím nepřemýšleli. Když to lidé odloží ke kontejnerům, tak to potom někam sváží,“ není si jistá jedna z žen, které oslovila redaktorka Eva Rajlichová.

„Používají se potom na papír,“ není si jistý ani oslovený muž.

Přitom jen v Praze jich lidé loni vyhodili okolo 300 tisíc. Většinou skončily ve spalovně. Stromky se nehází do popelnic, stačí je k nim odložit.

Přehrát

00:00 / 00:00

o dalším využití použitých vánočních stromků natáčela redaktorka Eva Rajlichová

„Dále vánoční stromky nepatří na stanoviště separovaného odpadu a k směsného komunálnímu odpadu, který je umístěn v domech nebo vnitroblocích. Nechť obyvatelé domů umístí stromky na stanoviště před dům, kde probíhá výsyp a Pražské služby nemají problém takto stromky odvést,“ říká Julian Záhorovský z Pražských služeb.

Ekologicky využít stromky umí i v centrální kompostárně v Černovicích.

„Pokud lidé stromky odstrojí a je to čisté dřevo, tak je to surovina, kterou lze využít v kompostárně. Pokud je ještě stromeček plný vánočních ozdob, tak už ho dále neodstrojujeme, ale využíváme ho energeticky. Jeho energie je využita k výrobě tepla. Energie je potom dána do centrálního zásobování v Brně,“ vysvětluje ředitel společnosti Sako Jiří Kratochvil.

Stromky využije i elektrárna

Vánoční stromky z Hodonína a okolí využívá už osm let tamní elektrárna.

„V lednu předpokládáme v elektrárně energetické využití dřevní štěpky z vánočních stromků v objemu celkem 250 tun, což představuje meziroční nárůst o 50 tun. Denně spalujeme kolem 700 tun dřevní štěpky, takže to množství je pro nás zanedbatelné,“ říká vedoucí provozu Antonín Svěrák.

Odložené stromky se dají ale i sníst. Na obřím smrku ze Staroměstského náměstí si pochutnají zubři z pražské zoo, s jehličím si prý rádi hrají také tamní papoušci ara.

Tvrdé části zpracují v zoologické zahradě ve štěpkovačích, zvířatům pak poslouží i jako podestýlka.

Hlavní sezona vyhozených stromků nastává po šestém lednu, tedy svátku Tří králů. Odvážet se v hlavním městě budou až do konce února.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme