Vyslovení nedůvěry nové vládě není vhodné. Budu naléhat, abychom to nedělali, říká Kalousek

Prioritou vlády, kterou se pokusí sestavit nově jmenovaný premiér Jiří Rusnok, má být sestavení rozpočtu pro příští rok. Chce tím zabránit rozpočtovému provizoriu. Odstupující kabinet ale avizuje, že úřednickou vládu nepodpoří. Podle končícího ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) má stávající koalice v dolní komoře 101 hlasů, a mohla by tak teoreticky nové vládě vyslovit i nedůvěru. Takové řešení ale Kalousek v rozhovoru pro Radiožurnál odmítl.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Pane ministře, co říkáte na to, že prezident Miloš Zeman pověřil sestavením vlády odborníků Jiřího Rusnoka?

„Pan prezident postupoval zcela důsledně podle litery ústavy, zda podle ducha a tradice, je věc jiná. Mě jako člena vlády to nezlobí, pravda je, že mě to trochu zlobí jako občana. Protože pan prezident se rozhodl jmenovat vládu, kterou ve sněmovně s výjimkou Víta Bárty nikdo nechce, nikdo ji nepodpoří. A Jiří Rusnok dobře ví, že nemá šanci prosadit rozpočet, a dobře ví, jaké riziko je rozpočtové provizorium.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního Radiožurnálu byl odstupující ministr financí Miroslav Kalousek

Proč tedy podle vás Jiří Rusnok tuto funkci vzal?

„Tady se ten motiv hledá opravdu velmi těžko. Jiří Rusnok z hlediska svých znalostí je skutečně odborník. Ale v této chvíli se jako odborník nechová. Žádný skutečný odborník nemůže převzít zodpovědnost, o které stoprocentně ví, že jí nemůže dostát. Nejenom že nemůže získat podporu své vlády, ale především bude-li pracovat na rozpočtu na rok 2014, dobře ví, že pracuje zcela zbytečně. Protože nemá šanci svůj rozpočet ve vládě prosadit. Ten rozpočet totiž nebude blízký žádné většině v Poslanecké sněmovně. A pouze ten rozpočet, který je blízký té či oné většině ve sněmovně, má šanci být schválen.“

„Problém je to, že Jiří Rusnok tohle všechno ví, a přesto na sebe vzal odpovědnost, které nemůže dostát. Ten motiv si neumím vysvětlit. Jediné, co z toho Česká republika bude mít, je naprosto zbytečné zdržení některých procesů, rozpočtový je jeden z nich.“

Pane ministře, jste přesvědčen, že dosavadní koalice má stabilní podporu 101 poslance?

„Ano, stoprocentně jsem o tom přesvědčen.“

Pak tedy máte tolik hlasů, kolik je potřeba k vyjádření nedůvěry vládě. Zkusíte tento neobvyklý krok?

„Já jsem to včera zaslechl a mě to nepřipadá vhodné. Právě proto, že bychom měli na rozdíl od pana prezidenta postupovat podle ústavních tradic. Prostě vláda má požádat o důvěru a sněmovna ji tu důvěru buď dá, nebo nedá. Navíc si nemyslím, že tento neobvyklý krok má skutečně oporu ve výkladu ústavy. Jak můžete odebrat důvěru někomu, kdo ji ještě nemá?!“

Rusnok: Lepší, když vládnou přátelé, než lidé s podivnými vztahy

Číst článek

„Je to právní spor a já jsem k tomu velmi zdrženlivý. Budu velmi naléhat na to, abychom to nedělali. Právě proto, že je důležité, aby v okamžiku, kdy se pan prezident chová velmi neodpovědně, dělá bezprecedentní kroky a opovrhuje tradicemi, tak já říkám ne, my pojďme postupovat standardně a tradičně.“

Pokud byste se nyní potkal s Jiřím Rusnokem, na co byste se ho zeptal?

„Já bych se ho asi na to neptal, protože on by mi zřejmě pravdu neřekl. Určitě by mi neříkal, že to dělá proto, že cítí tu odpovědnost a že je ohromná možnost něco udělat. Protože on sám dobře ví, že nemá šanci udělat nic. Bude-li mít ve sněmovně podporu jen Víta Bárty, tak neudělá prostě vůbec nic. Spíš si ve sněmovně zažije očistec. Ale ten skutečný důvod mi asi neřekne. Je to cosi mezi ním a Milošem Zemanem a opravdu netuším, co mezi nimi proběhlo.“

Věra Pfeifferová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme