Schůze k vyslovení nedůvěry vládě bude 1. září. Svolala ji Pekarová Adamová na žádost ANO a SPD

Na sněmovní schůzi k vyslovení nedůvěry koaliční vládě Petra Fialy (ODS) se poslanci sejdou ve čtvrtek 1. září, začne ve 13 hodin. Schůzi v pátek svolala z podnětu zákonodárců opozičních ANO a SPD předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Informoval o tom její mluvčí Martin Churavý. Předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová (ANO), která žádost dopoledne podala, novinářům řekla, že termín považuje za odpovídající.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanci opozice v Poslanecké sněmovně.

Na schůzi k vyslovení nedůvěry vládě se poslanci sejdou ve čtvrtek 1. září (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Žádost o svolání schůze podepsalo 74 poslanců, z toho 56 zákonodárců ANO a 18 SPD. Vzhledem ke sněmovní koaliční většině je pravděpodobné, že pokus o vyslovení nedůvěry kabinetu nebude úspěšný.

Důvodem opozičního kroku je aféra kolem kontaktů nového ředitele civilní rozvědky Petra Mlejnka s podnikatelem Michalem Redlem, obviněným v pražském korupčním případu Dozimetr, a složitá hospodářská situace, kterou kabinet podle opozice neřeší.

Babiš poslal otevřený dopis Fialovi. Pokud neodvolá Rakušana, vyvolá ANO hlasování o nedůvěře vládě

Číst článek

Podnět k vyslovení nedůvěry vládě musí podepsat podle jednacího řádu nejméně 50 poslanců. Předsedkyně sněmovny pak musí schůzi svolat neprodleně.

K tomu, aby kabinet padl, musí se pro nedůvěru vyslovit nadpoloviční většina všech poslanců, tedy nejméně 101. Opoziční ANO a SPD mají v plné sestavě 92 hlasů. Vládní tábor ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů má 108 hlasů.

Z dosavadních 16 pokusů o vyslovení nedůvěry vládě uspěl zatím pouze jeden v březnu 2009. K opozici se při hlasování o vládě Mirka Topolánka v době českého předsednictví EU připojili čtyři koaliční poslanci, takže získala potřebných 101 ze 197 hlasů.

V minulém volebním období odolal menšinový kabinet Andreje Babiše (ANO) třem hlasováním o vyslovení nedůvěry.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme