Vyslovit vládě ve sněmovně nedůvěru by mělo být obtížnější

Vyslovit vládě nedůvěru v poslanecké sněmovně by mělo být obtížnější. Počítá s tím návrh vicepremiérky za Věci veřejné Karolíny Peake, který posoudila vláda. Změna bude v tom, že pokud by chtěla opozice vyvolat hlasování o nedůvěře, musela by vedle podpisů padesáti poslanců přinést i jméno nového premiéra. Mezi jednotlivými pokusy o svržení vlády má být také půlroční lhůta.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas a místopředsedkyně vlády Karolína Peake na zasedání Poslanecké sněmovny

Premiér Petr Nečas a místopředsedkyně vlády Karolína Peake na zasedání Poslanecké sněmovny | Zdroj: ČTK

Vláda jednání o zákonu přerušila, protože chce jednat s opozicí. Ke změně ústavního zákona jejich hlasy potřebuje.

„Opozice tedy bude muset přijít s plánem B. Nebude to muset být vyslovování nedůvěry jenom tak, jako třeba ze sportu. Považuji tento instrument za posílení politické stability. Zdůrazňuji s ohledem na účinnost zákona, že na stabilitu budoucích vlád, nikoliv této vlády. A také k posílení odpovědnosti opozice a opět opozice budoucí, nikoliv současné,“ uvádí vicepremiérka Karolína Peake.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu mluvili na Rádiu Česko Jeroným Tejc, předseda poslaneckého klubu ČSSD a stínový ministr vnitra a Jan Kysela, odborník na ústavní právo

„My jsme přesvědčeni o tom, že v České republice je mnohem více důležitějších věcí k řešení, než to, zda se současný institut vyslovení nedůvěry vládě změní na takzvaný konstruktivní. Myslíme si, že by se vláda měla zabývat spíše tím, jak lépe vybírat daně, tím, jak vyčerpat evropské peníze, aby se nemusely vracet do Bruselu, a tím, jak oživit českou ekonomiku. Toto jsou věci, které občanům nepomohou,“ říká Jeroným Tejc, předseda poslaneckého klubu ČSSD a stínový ministr vnitra.

„Myslím si také, že to ani nepatří do české tradice. To, co je navrhováno, patří spíše do kancléřského systému. V České republice se za 22 let pokusila opozice vyslovit nedůvěru vládě devětkrát, pouze jeden pokus byl úspěšný,“ dodává Tejc.

Podle odborníka na ústavní právo Jana Kysely, který mimo jiné působí na Univerzitě Karlově, by institut konstruktivního vyjádření nedůvěry vládě příliš nezapadal do českého ústavního pořádku.

„Způsob, jakým vláda přistupuje k ústavě mi připadá jako známý dort, který je vařený pejskem a kočičkou. Je zde řada zajímavých témat, jako je přímá volba prezidenta, přímá volba Starostů, referenda. Vláda by si ale měla nejprve ujasnit, jakým způsobem ústavu vést a pak toho dosáhnout jedním návrhem, nikoliv pěti či šesti,“ upozorňuje Kysela.

Ondřej Černý, Václava Marešová, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme