Silný vítr na Vysočině omezil dodávky elektřiny, vyvrácené stromy komplikují dopravu na D1

Energetici evidují na Vysočině několik výpadků elektrické energie. Bez proudu jsou stovky domácností. Nejrozsáhlejší výpadky jsou podle mluvčí společnosti E.On Martiny Slavíkové na Třebíčsku a Žďársku. Silný vítr ve čtvrtek na Vysočině kromě poruch elektrického vedení způsobil i problémy v dopravě kvůli popadaným stromů. Přes hodinu nejezdily vlaky na jedné z tratí na Jihlavsku a Žďársku, opakovaně se zastavil provoz na D1.

Aktualizováno Jihlava (Aktualizováno: 20:31 4. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítr způsobil i problémy v dopravě kvůli popadaným stromů (ilustrační foto) | Zdroj: HZS Královéhradeckého kraje

Silný vítr komplikuje zásahy hasičů. Lesních požárů už dnes bylo přes 30. „Evidujeme několik výpadků na Třebíčsku, ve Velkém Meziříčí, v Bystřici nad Pernštejnem a Velké Bíteši. Je to asi 330 odběrných míst. Poruchy jsou lokalizované, většina z nich by měla být do 19.00 odstraněna,“ řekla Slavíková.

Orkán způsobil Lesům ČR škody za půl miliardy. Nejvíc v Moravskoslezském a Olomouckém kraji

Číst článek

Do večera by měli energetici obnovit většinu dodávek proudu i do domácností na Havlíčkobrodsku, kde jsou podle mluvčí Skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárky Lapáčkové Beránkové bez elektřiny desítky domácností.

Silný vítr ve čtvrtek na Vysočině vyvracel stromy. Hasiči je od rána odklízeli z více než 50 míst. Jeden ze stromů spadl podle policejní mluvčí Dany Čírtkové po poledni na auto projíždějící po dálnici D1. Nikomu se nic nestalo, nebylo třeba zastavit ani provoz. Po 14.00 spadlé stromy zastavily asi na hodinu směr na Brno na 128. km dálnice. Od 17.30 je uzavřená D1 ve směru na Brno mezi 119. a 134. kilometrem. O dvě hodiny později byl kvůli bezpečnosti uzavřen ve stejném úseku i levý jízdní pruh ve směru na Prahu, v úseku je několikakilometrová kolona.

Podle mluvčího Ředitelství silnic a dálnic Jana Rýdla začíná kolona na 110. kilometru dálnice. Podle mluvčí policie Dany Čírtkové lze sjet ve směru na Brno z dálnice ve Velkém Beranově a znovu se na ni vrátit u Měřína. Rýdl uvedl na twitteru, že provoz na D1 by měl být obnoven kolem 22.00.

D1 mezi km 119 - 134 směr Ostrava je uzavřena z důvodu silného větru. Předpoklad obnovení provozu je v 22 hod. V opačném směru na Prahu je provoz veden 1 jízdním pruhem. Kolona vozidel je od 110 km.

19:40 – 04. 04. 2019

1

Kvůli popadaným stromům stála i železniční doprava. Vlaky odpoledne na víc než hodinu nejezdily mezi Třeští a Sedlejovem a mezi obcí Sázava u Žďáru a Žďárem nad Sázavou.

Kromě stromů hasiče zaměstnávají i požáry v lesích. Vítr většinou rozfoukal místa, kde se před několika dny pálilo klestí po těžbě. „Lidé v uplynulých dnech prováděli pálení, byť si mysleli, že ohniště mají řádně uhašená, tak tomu tak nebylo,“ řekla Musilová. Větší škody v lesích podle ní požáry zatím nezpůsobily.

Výraznější škodu očekává z požáru seníku v Radostíně nad Oslavou. Zásah u požáru seníku podle informací na webu hasičů stále není ukončen, i když hoří asi od 10.00. „I tam nám vítr komplikuje hašení,“ řekla Musilová. U požáru zasahuje pět hasičských jednotek.

Před silným větrem ve středu a čtvrtek varovali meteorologové. Vane hlavně na Českomoravské vrchovině a východě Čech. Nárazy mohou dosáhnout rychlosti 55 až 70 kilometrů v hodině, uvedl Český hydrometeorologický ústav.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme