Rozhodnutí pražské hygieny o zákazu přítomnosti vysokoškoláků na výuce je neplatné, rozhodl soud

Pražský městský soud v úterý zrušil rozhodnutí pražské hygienické stanice, které v září zakázalo osobní přítomnost vysokoškolských studentů na výuce. Pravomocným rozsudkem vyhověl podané správní žalobě. Uvedl, že rozhodnutí hygieniků je nepřezkoumatelné, protože v něm chybí dostatečné zdůvodnění. Šéfka pražské hygieny Zdeňka Jágrová řekla, že rozsudek nebude mít žádné praktické důsledky.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 15:50 20. 10. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysoká škola (ilustrační foto)

Vysoká škola (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

„Napadené nařízení je poměrně podrobně a konkrétně odůvodněno, pokud jde o popis zhoršující se epidemické situace v hlavním městě Praze. Obsahuje též uvedení sledovaných cílů. Zcela v něm však chybí jakékoliv zdůvodnění, proč je vydáván právě tento konkrétní zákaz osobní přítomnosti studentů na výuce při studiu na vysoké škole a jak jím bude dosaženo sledovaného cíle,“ konstatoval senát soudkyně Evy Pechové.

‚Někdo přijde a vše vyhodí do koše.‘ Zástupci vysokých škol protestují proti zavedení distanční výuky

Číst článek

Na rozhodnutí soudu upozornil server Česká justice

Rozhodnutí hygieniků bylo účinné od 21. září, trvat mělo do konce října. Hygienička Jágrová však poukázala na to, že vysoké školy jsou od 14. října uzavřené podle rozhodnutí vlády. Zmínila nicméně, že hygiena proti rozsudku využije opravné prostředky. V úvahu připadá podání kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu.

Z anonymizovaného rozsudku vyplývá, že žalobu podal student. Namítal, že bylo dotčeno jeho právo na vzdělání, protože distanční výuka není schopna plně nahradit výuku prezenční. 

Vyloučení libovůle

Dále kritizoval i nepřezkoumatelnost rozhodnutí. Vadilo mu, že hygiena vůbec nezdůvodnila, proč uzavřela právě a jen vysoké školy, nikoliv školy střední nebo základní. Poukazoval také na to, že v Praze bylo možné i nadále pořádat divadelní představení nebo koncerty. V rozhodnutí postrádal odůvodnění, proč je uzavření vysokých škol účinnějším opatřením než zavření restaurací, obchodních center nebo sportovišť.

Soud mu dal za pravdu. „Jen řádné odůvodnění rozhodnutí, ze kterého jsou zřejmé skutečnosti rozhodné pro jeho vydání, umožňuje jeho přezkum, tedy jeho kontrolovatelnost, a vylučuje libovůli při jeho přijetí,“ uvedl.

Žalobce původně žalobu namířil také na Univerzitu Karlovu a žádal, aby jí soud uložil povinnost obnovit prezenční výuku. Následně ale tuto část žaloby stáhl, a soud proto řízení v tomto rozsahu zastavil.

Správní úsek pražského městského soudu řeší nejen správní žaloby na úřady hlavního města, ale také všechny správní žaloby směřující proti rozhodnutím vlády a ministerstev, a to vzhledem k tomu, že tyto orgány sídlí v Praze. Na jaře tento správní soud obdržel několik desítek žalob kvůli koronavirovým omezením, dalšími se nyní zabývá po druhé vlně opatření.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme