Vysoké školy budou propouštět a škrtat

Menší, regionální vysoké školy zažijí krušný rok. Čeká je propuštění zaměstnanců, slučování oborů a finanční škrty. A to i přesto, že jim na poslední chvíli přidali poslanci při schvalování letošního státního rozpočtu miliardu korun navíc. Ministerstvo školství ale nevidí situaci vůbec dramaticky, konečně se prý bude na školách šetřit a klást důraz na kvalitu výuky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děkanát pedagogické fakulty

Děkanát pedagogické fakulty | Foto: Tomáš Adamec

Na evropské poměry mají české vysoké školy málo peněz na provoz a rektoři si každoročně stěžují na špatnou politiku státu. Upozorňují hlavně na to, že se snižuje průměrný příspěvek na studenta, ze kterého školy a hlavně učitelé žijí. Ještě v roce 2008 byl 74 tisíc korun, postupně ale klesl na 60 tisíc.

Letos si musí školy vystačit se zhruba 22 miliardami korun na výuku i investice. Zhruba se tak udržely na stejném rozpočtu jako vloni. I přesto tato kalkulace bude pro některé menší školy v regionech problematická.

Přehrát

00:00 / 00:00

Menší vysoké školy čeká propouštění a škrty - reportáž Kláry Bílé a Petry Benešové

Potvrzuje to i Josef Hynek, rektor Univerzity Hradec Králové. „Podle posledních zpráv nám bude chybět dalších 22 milionů. Ve vedení jsme se rozhodli snížit tarifní platy, což jsme provedli od 1. ledna 2011. Snížení proběhlo o deset procent tak, jako ve státní správě. My jsme začali už v rámci centrálních útvarů propouštěním, už jsme neprodloužili některé smlouvy. Totéž očekávám i na fakultách,“ vysvětluje.

Ostravská univerzita přijde v rozpočtu ve srovnání s loňskem o 25 milionů korun. „Neotevřeme některé nové studijní programy, a to z důvodu klesající populace, která vstupuje na vysoké školy, a především z důvodu záměru ministerstva školství snižovat obecně počty vysokoškolských studentů. Provádíme koncentraci některých kurzů do jednoho, některé studijní obory budeme optimalizovat a některé sdružovat do větších celků,“ říká rektor Ostravské univerzity Jiří Močkoř.

I přesto, že se tady nepočítá s dramatickým propuštěním, škola, jež má šest fakult a více než tři sta oborů, přeci jen trochu zeštíhlí. Spojovat se budou některé obory, kde je výuka podobná. Postihne to tak hlavně pedagogickou a filozofickou fakultu.

Školy pracovníkům neprodlouží smlouvy

Podobné záměry má i Univerzita Palackého v Olomouci, říká rektor Miroslav Mašláň. „Budou větší studijní skupiny a může to vést ke snížení počtu pracovníků. Třeba v oblasti sociální práce, sociálních aktivit máme obory na pedagogické i teologické fakultě. Možná bude ekonomičtější, když budeme mít jeden obor,“ myslí si.

Propuštění se ale nevyhne Vysoké škole báňské - Technické univerzitě. S propadem osmdesáti milionů korun odejdou podle rektora Ivo Vondráka hlavně lidé, kterým končí smlouvy.

Také Česká zemědělská univerzita už neprodlouží smlouvy hlavně nepedagogickým pracovníkům. Záchranou prý pro školy budou evropské a výzkumné granty, ze kterých učitele zaplatí.

Ministr školství propouštění vítá

Dramatický scénář ale zřejmě nepostihne velké školy, jako je Masarykova univerzita v Brně, říká rektor Petr Fiala. „Snažíme se hodně o to, aby dopad na fakulty a jednotlivé akademické pracovníky byl co nejmenší, v tuto chvíli nechystáme propouštění nebo významné snižování mezd. Je ale pravděpodobné, že se klesající rozpočet nějakým způsobem projeví v odměnách.“

V propouštění na školách nevidí nic špatného ministerstvo školství. Ministr Josef Dobeš říká, že to prospěje hlavně kvalitě výuky. „Jsem velmi rád, že vysoké školy takhle reagují, protože je potřeba efektivizovat a optimalizovat strukturu ve vysokých školách. K tomu povede i nové hodnocení vysokých škol, kdy výrazně více posilujeme kvalitu oproti kvantitě,“ tvrdí ministr.

Jen za posledních deset let stoupl počet vysokoškoláků téměř dvojnásobně na necelých 400 tisíc studentů. Nabýval i počet vysokých škol, hlavně těch soukromých. Mladých lidí, kteří v dalších letech zamíří na univerzity, bude ale ubývat. Už dnes klesá počet středoškoláků v populačním ročníku.

Klára Bílá, Petra Benešová, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme