Vysoké školy by nemusely přijít o 2 miliardy. Dobeš hledá řešení

Ministr školství Josef Dobeš nechce, aby vysoké školy kvůli vládním škrtům v rozpočtu na příští rok přišly o více než dvě miliardy korun. Hledá proto řešení, kde peníze ušetřit jinde. Rektorům slíbil, že jim pomůže překlenout kritický příští rok. Má ale podmínku, školy musí pokračovat v reformě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysoká škola (ilustrační foto)

Vysoká škola (ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec

„Řešení je v jednání, já jsem rektorům řekl, že cítím odpovědnost za to, aby situace v roce 2011 byla k ‚ustání‘ pro vysoké školy. Na druhé straně potřebuji od nich garanci, že půjdou těmi reformami,“ řekl Dobeš.

Peníze by měl ministr najít v rozpočtu resortu. Kde bude škrtat, ale říct nechtěl. Předseda České konference rektorů Petr Fiala potvrdil, že vysoké školy budou mít stejný rozpočet jako letos. Čtyřiadvacet miliard.

„Věříme, že pan ministr dodrží svůj úmysl. Že se mu podaří nelézt 2,3 miliardy korun a že se dostaneme na úroveň letošního financování. Je to nezbytné minimum, které systém nějak nerozvíjí, ale udržuje ho v tom stavu, v jakém nyní je,“ uzavřel Fiala.

Snížení o více než dvě miliardy by se podle rektorů mohlo odrazit na platu vysokoškolských profesorů, ale i na samotném vzdělávání studentů.

Klára Bílá, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme