Přesunuté přijímací zkoušky. Někteří studenti letošní systém považují za nespravedlivý

Studenty posledních ročníků středních škol čeká už za pár dní maturita. Kvůli opatřením proti šíření koronaviru budou letos skládat společnou část o dva měsíce později, a to 1. až 3. června. Tomu se přizpůsobuje i část vysokých škol a přesouvá přijímací zkoušky na druhou polovinu června. Některé fakulty je i zrušily. Uchazeči o studium, se kterými mluvil Radiožurnál, ale mají obavy, jestli kvůli posunutým termínům maturit u přijímaček uspějí.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na soukromé mladoboleslavské škole maturují poprvé v Česku studenti bez předchozí docházky

S dvouměsíčním zpožděním začnou za pár dnů maturity. | Foto: Filip Jandourek

Týdny nejistoty, jestli se střední školy otevřou a zda se vůbec budou konat maturity , ukončil 6. květen. Ministerstvo školství oznámilo, že státní část maturit bude prvního, druhého a třetího června.

Ministr Plaga: Společné maturity se letos uskuteční 1. a 2. června, test z matematiky bude o den později

Číst článek

„Studenti oceňují, že jsou známé nějaké termíny. Sice to mohlo být dřív, ale lepší teď, než někdy později,“ řekl Jan Bohuněk, zakladatel studentské iniciativy Férové přijímačky 2020.

Výhoda pro slovenské studenty

Průzkum, který udělali mezi více než dvěma tisíci maturantů, ukázal, že drtivá většina z nich maturitu dělat nechce. Rádi by ji dostali úředně tak, jako letošní absolventi na Slovensku. Ti každoročně představují asi 7 % uchazečů na univerzity v Česku. A podle Jana Bohuňka tak budou letos zvýhodnění.

„Pokud tedy slovenští studenti maturovat nemusí a my ano, tak oni mají výrazně více času na učení se na přijímačky na vysoké školy. Pokud se třeba hlásíte na medicínu, tak potřebujete biologii, chemii, fyziku. My čeští studenti musíme maturovat, to znamená, že nějakých 20 otázek z češtiny plus 20 otázek z angličtiny vám nepomůže,“ dodal Bohuněk.

Mimo pravomoci ministerstva

Podle studentů by podmínky narovnalo například to, kdyby fakulty za maturitu dávaly uchazečům body. Takové pravomoci však podle ministra školství z hnutí ANO Roberta Plagy ministerstvo nemá.

Tahání otázek v rukavicích, ale bez roušek. Jaká jsou doporučení ministerstva školství pro maturity?

Číst článek

„Nic nebrání tomu, aby vysoká škola zohledňovala různé situace, ale ministerstvo školství rozhodně nemůže přikázat, aby bonifikovali české studenty, protože dělali maturitu, zatímco v letošním roce slovenští maturanti maturitu nedělali,“ okomentoval situaci ministr školství Robert Plaga (ANO).

Studenti taky požadovali posunutí přijímaček na pozdější termíny, aby se nestalo, že se jim budou krýt s maturitami. Jenže ani to ale nemůže vysokým školám ministerstvo nařídit. Plaga alespoň prosadil dočasnou změnu vysokoškolského zákona, aby rektoři mohli termíny přijímaček letos posunout. „Já jsem opakovaně se o tom bavil s rektory, s tím, že budu i oficiálně apelovat na vysoké školy, aby pokud je to jen trochu možné, vyšly maturantům vstříc a ty termíny posunuli,“ dodal Plaga.

Reakce vysokých škol

Pro obavy maturantů má pochopení Jaroslav Miller, místopředseda české konference rektorů Vysokých škol a rektor Univerzity Palackého v Olomouci. Říká, že ani pro vysoké školy není tato situace jednoduchá.

„My jsme samozřejmě o tom vedli debatu i s kolegy rektory. Většina škol zareagovala tak, že přijímačky odložila, až na druhou polovinu června v mnoha případech. Dokonce vím, že některé fakulty spekulují až o září. Řada fakult přistoupila k tomu, že tento rok bude rušit úplně přijímací zkoušky. To znamená, že ty podmínky pro slovenské a české studenty jsou úplně stejné, “ vysvětlil Miller.

Prominutí přijímaček už oznámila třeba Česká zemědělská univerzita v Praze, technické fakulty Masarykovy univerzity v Brně nebo fakulty filozofická a pedagogická v Plzni. Plošně přizpůsobovat termíny přijímacích zkoušek neplánuje Karlova univerzita. Podle jejího mluvčího Václava Hájka, škola očekává, že uchazeči se na studium připravují dlouhodobě a ne až po složení maturitní zkoušky.

Novinkou letos bude distanční způsob přijímaček. Z domova po internetu je budou dělat třeba zájemci o studium na Vysoké škole ekonomické v Praze nebo na Mendelově univerzitě v Brně.

Eva Mikulka Šelepová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme